В описаній Вами ситуації, коли три співвласника з володіють одним патентом України, всім їм потрібно домовлятися.
Взагалі, ситуація з кількома співвласниками патенту (також і співвласниками товарного знака зважаючи на можливість володіння ним відразу декількома особами) найчастіше буває патовою. Оскільки законом передбачено спільне розпорядження патентом при загальній згоді всіх співвласників, то ні продати патент, ані надати ліцензію на нього третій особі при відмові одного із співвласників за законом не можна.
Не можна і вивести зі складу співвласників одного з них без його згоди.
Однак чим заважає Вам цей співвласник, якого Ви називаєте "баластом"? За законом кожен із співвласників може вводити патент у цивільний оборот, за винятком зазначених вище випадків розпорядження патентом. Тому "плодіться і розмножуйтеся", як сказано в писанні, тобто спокійно займайтеся виробництвом продукції по патенту, не ділячись прибутком із співвласником - "баластом". Тим більше, що його немає в авторах патенту, тому що інакше довелося б платити йому авторську винагороду.
А вже говорити про його "неучасть фінансово у підтримці патенту" комічно, тому що мита за підтримку патенту символічні, від 100 грн. до декількох тисяч руб. на рік.
У чому тоді Ви бачите "створення для зацікавлених у життєдіяльності патенту авторів проблеми"? Якщо можете спокійно вводити патент у обіг без його згоди, не сплачуючи йому ні копійки, а сплачуючи їх тільки за підтримку патенту, та ще навпіл з іншим співвласником, які не є "баластом". Платити за підтримку патенту може будь співвласник.
Якщо ж досиділись до того, що патент припинив дію, але за законом не минув рік з дати припинення дії, також ніщо не заважає відновити патент, сплативши мито у розмірі 1,5 номіналу за поточний рік дії і подавши відповідне клопотання до Держслужби.
Так що все у Ваших руках , якщо є намір просувати патент в цілях розвитку науково-технічного прогресу і попутно з метою отримання прибутку від його використання.