На головну | Пишіть нам | Пошук по сайту тел (063) 620-06-88 (інші) Укр | Рус | Eng   
«Венчурний бізнес — це коли інвестуються 10 компаній, з них половина стає банкрутами, у трьох ви повертаєте свої інвестиції, одна дає 10-кратне зростання й у ще одній компанії прибуток в 100 разів перевищує вкладення» — Тім Дрейпер
  новини  ·  статті  ·  послуги  ·  інформація  ·  питання-відповіді  ·  про Ващука Я.П.  ·  контакти за сайт: 
×
Якщо ви помітили помилку чи похибку, позначте мишкою текст, що включає
помилку (все або частину речення/абзацу), і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нам.
×

Як захистити розробку дизайну інтер'єру?

2013-02-08
Питання:

Я розробив дизайн інтер'єру, є його макет, візуалізація в програмі, малюнки, план, креслення, і так далі. Питання:

1) Якщо у мене немає патенту на промисловий зразок чим і як я можу довести в суді свої авторські права на даний дизайн інтер'єру? Які докази приймає до відома суд? Припустимо, чи має силу мій підпис і дата і час на малюнку?

2) Якщо в мене є патент на промисловий зразок, і я є автором даного дизайну інтер'єру, але в Законі зазначено, що я є автором при умові, що не доведено інше. А як можна довести інше?

3) І як під час своєї роботи, розробки дизайну відразу забезпечити себе доказами того, що саме я є автором даного дизайну інтер'єру (при умові що експертиза доводить новизну дизайну і так далі).



Відповідь:

Припустимо, Ви дійсно розробили дизайн інтер'єру, його макет, візуалізацію і т.д. І у Вас немає патенту на промисловий зразок (1), хоча щоб уникнути суду як раз дуже бажано такий патент отримати. Тим більше, що витрати на патентування як правило істотно менше витрат на доведення в суді свого авторства у відсутність патенту.

Чим же Вам доводити в суді своє авторство, і як? Чи допустимі в якості доказів у суді Ваш підпис і дата на малюнку? Чому б і ні?

В якості доказів можу прийматися як самі матеріали і документи, в тому числі малюнки, плани, креслення, фото-та відеоматеріали, так і візуалізація в програмі, тобто все, що може прямо або опосередковано підтвердити Ваше авторство, аж до показань свідків, що бачили Вашу роботу над цим дизайном. Але в суді жоден з цих документів або свідчень не буде прийматися без перевірки, так що цілком ймовірна їх експертиза за призначенням суду, що спричинить додаткові витрати. Якщо сукупність фактів і доказів переконає суд у Вашому авторстві, питання про визнання Вас автором можна вважати вирішеним. А оскільки набрало законної сили рішення суду буде мати преюдиціальне значення, Вам надалі не доведеться повторно вдаватися до повторного доказу своїх авторських прав, а можна буде просто переслідувати порушників, спираючись на отримане рішення.

Якщо у Вас є патент (2) на промисловий зразок, то доводити авторство вже не потрібно, тому що Ви вказані в даному патенті в якості автора, "якщо не доведено інше". Це означає, що особа, відкидає Ваше авторство, повинно буде довести "інше" в суді, і при позитивному для нього результаті патент буде. Але якщо Ви дійсний автор, як він це доведе? Тим, що розробив цей дизайн раніше? Але це не спростовує Ваше авторство, а може говорити тільки про те, що кілька людей працювали паралельно над однією темою. А оскільки Ви першим подали заявку на патент, значить, патентні права за Вами. Побоюватися такого позову Вам потрібно тільки в разі запозичення в іншої особи його розробки (проекту), але ми вже допустили, що Ви самостійно розробили дизайн. Чого ж тоді боятися за наявності патенту і впевненості в його авторстві? Боятися тим більше не потрібно, оскільки в суді відповідачем у суді будете не Ви, а сам Укрпатент, який видав даний патент. Ви ж будете притягнуті до справи в якості "3-ї особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору", оскільки рішенням суду можуть бути порушені Ваші інтереси (у вигляді можливого анулювання патенту). Тому за спиною Укрпатенту можете відчувати себе відносно спокійно, тому що це відомство не любить скасовувати свої рішення, в чому я регулярно переконуюся за участю в різних судових справах.

Так що, якщо Ваш проект не був уже давно опублікований і взагалі з ним не ознайомлене необмежене коло осіб, поспішіть запатентувати дизайн, що позбавить Вас від додаткових витрат. Це і буде найкращим доказом Вашого авторства.

Ну а "під час своєї роботи, розробки дизайну" можна "відразу забезпечити себе доказами того, що саме я є автором даного дизайну інтер'єру" кількома шляхами. Наприклад, депонуванням цього проекту (дизайну) у нотаріуса або в будь-якому суспільстві по колективному управлінню авторськими правами. Так само, як і спрямування матеріалів поштою на будь-яку адресою (в тому числі власну), оскільки поштові відправлення містять штампи з датами. Можлива і публікація матеріалів, в тому числі викладка в інтернеті. Але в цьому випадку Ви можете позбутися можливості отримання патенту, якщо в строк до 6 міс. з дати розкриття інформації про своє дизайні не подасте в Укрпатент заявку на видачу патенту.

Депонування ж розроблюваних матеріалів (як і інші способи фіксації прав на розробку) можливо на будь-якій стадії роботи над дизайном - від начерків до кінцевого проекту. Це тим більш актуально, тому що коло осіб, ознайомлених з роботою над дизайном, зазвичай в процесі роботи розширюється і можливість витоку інформації, як і запозичення самої розробки, збільшується.



корисний матеріал? Натисніть:




інші питання...
© Ярослав Ващук, 2003-2023
при використанні будь-яких матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове
[pageinfo]
сайты Хмельницкого bigmir)net TOP 100