На головну | Пишіть нам | Пошук по сайту тел (063) 620-06-88 (інші) Укр | Рус | Eng   
У США «індустрія копірайту» створює 5% ВВП, а інтелектуальна власність є головною статтею експорту
  новини  ·  статті  ·  послуги  ·  інформація  ·  питання-відповіді  ·  про Ващука Я.П.  ·  контакти за сайт: 
×
Якщо ви помітили помилку чи похибку, позначте мишкою текст, що включає
помилку (все або частину речення/абзацу), і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нам.
×

13. Яку вигоду ваше МСП може одержати від охорони авторським правом?

2004-07-18
Всесвітня організація інтелектуальної власності

( (див. початок)

 

...

Бере участь ваше підприємство чи в створенні, записі, публікації, поширенні, розподілі або продажі художніх, музичних або літературних творів? Чи має ваша компанія веб-сайт, брошуру, корпоративне відео, або вона дає рекламу в газетах або по телебаченню? Чи використовує ваше МСП музичну, художню або програмну продукцію, що належить іншим особам, у кожній зі своїх публікацій, брошур, баз даних або веб-сайтів? Чи належать вашій компанії права на програмне забезпечення? Якщо ви даєте позитивну відповідь на кожне з вищепоставленних питань, то тоді ви, можливо, побажаєте довідатися більше про проблеми авторського права. Нище подається коротке пояснення видів творів, охоплюваних охороною авторським правом, і прав, наданих авторським і суміжним правами.
Після того як ви одержите чітку картину про основи охорони авторським правом, ви, можливо, побажаєте довідатися про те, що ваше МСП повинно робити для того, щоб:

a) Законним образом використовувати або експлуатувати твори або творення інших з дозволу автора або правовласника на справедливих і розумних умовах;

b) Охороняти ваші власні твори або творення і переконатися в тім, що ви щонайкраще використовуєте ваші права й одержуєте справедливу матеріальну винагороду за будь-яке використання ваших творінь.

Корисні поради вашому МСП у його якості користувача авторського права

Для деяких підприємств використання або експлуатація охоронюваних авторським правом творів, звукових записів, віщань або виконань може бути найважливішою частиною їх повсякденною діяльністю. Це можуть бути радіостанції, видавництва, бібліотеки, магазини або нічні клуби. Для інших це може бути просто підсобним інструментом, використовуваним для зміцнення корпоративних публікацій, веб-сайтів і інших ринкових інструментів. І, нарешті, в інших випадках використання авторського права може обмежуватися використанням їхнього програмного забезпечення для комп’ютерів. Для всіх таких випадків ви, можливо, побажаєте розглянути наступні питання:

Чи потрібна мені ліцензія?
Імовірно, найважливіша річ, про яку повинне знати підприємство, що використовує або займається творами, охоронюваними авторськими або суміжними правами, укладається в тім, чи потрібна для такої діяльності ліцензія. Як правило, для кожного комерційного використання або експлуатації цих прав потрібна ліцензія або передача прав від правовласника. Це включає цілий ряд дій: від використання знаменитої пісні в телевізійній рекламі до продажу і розподілу компакт-дисків і цифрових дисків і використання програмного забезпечення в комп’ютерах компанії. У відношенні ліцензії ви повинні з’ясувати, чи керуються права організацією по колективному керуванню або автором або виробником безпосередньо, і провести переговори про заключення ліцензійної угоди до використання або експлуатації вами продукції. Запам’ятаєте, що позов із приводу порушення авторського права може виявитися дуже дорогою процедурою, тому розумніше подумати про всі ці питання до того, як ви створили труднощі для себе і для вашої компанії. Ви можете також запросити ради щодо умов вашої ліцензійної угоди, перш ніж ви її підпишете. У випадку деяких видів продукцїї, таких як пакетне програмне забезпечення, продукція часто віддається вам під ліцензію при покупці. Умови надання ліцензії часто включені в пакетну угоду, від якого ви можете відмовитися, якщо ви не згодні з умовами надання ліцензії.

Чи є організація по колективному керуванню?
Організації по колективному керуванню суттєво спрощують процес одержання ліцензії для різних творів. Замість того щоб спілкуватися з кожним окремим автором або правоутримувачем, товариство по колективному керуванню пропонує користувачам цивілізоване джерело, де можуть бути обговорені розцінки й умови використання і де можуть бути швидко і легко отримані дозволи. В останні роки створення «універсальних установ», що об’єднала разом різні суспільства по колективному керуванню, що можуть легко і швидко видати дозвіл, вважається особливо корисним для мультимедійної продукції, що вимагає цілий ряд дозволів. Звертання до послуг організацій по колективному керуванню, коли це, можливо, може допомогти вам заощадити час і гроші. Більш докладна інформація про відповідні організації по колективному керуванню, що діють у вашій країні, може бути отримана в національному відомстві по авторському праву.

Чи можете ви вільно використовувати твори, опубліковані в Інтернеті?
Відповідно до загального неправильного сприйняття твори, опубліковані в Інтернеті, переходять у сферу суспільного надбання і можуть тому широко використовуватися кожним без дозволу правовласника. Будь-які твори, охоронювані авторським правом або суміжними правами, від музичних композицій до мультимедійної продукції, газетних статей, аудіовізуальної продукції, у відношенні якої час охорони ще не минув, охороняється незалежно від того, чи опубліковані вони на папері або іншому способі, наприклад в Інтернеті. Як правило, у кожнім випадку ви повинні одержати дозвіл у правовласника до використання такого твору. Подібним чином дозвіл необхідний, якщо ваше МСП публікує або надає через свій веб-сайт в Інтернет охоронювані авторським правом твори, звукові записи, передачі і виконання.

Корисні поради вашому МСП у його якості власника авторського права

Якщо ваша компанія безпосередньо втянута в так називану «авторсько-правову діяльність», наприклад створення, публікацію, запис, розподіл або продаж творів, охоронюваних авторськими або суміжними правами, ви повинні переконатися в тім, що вам відомі ваші права і вжити належних заходів для їхнього здійснення, ліцензування і захисти. Але навіть якщо ви прямо не втянуті в «авторсько-правову діяльність», ваше підприємство може час від часу робити деякі твори, охоронювані авторськими або суміжними правами. Корпоративні публікації, брошури, веб-сайти, телевізійна або газетна реклама, збут відео — усе це, цілком ймовірно, буде охоронятися відповідно до законодавства про авторське право.

У будь-якому випадку, якщо ви думаєте, що ваше підприємство створило твори, охоронювані авторськими або суміжними правами, і ви хочете, щоб ваше МСП одержало максимальну винагороду за такі твори, то вам рекомендується одержати консультацію в вашому Національному відомстві по авторському праву або в юриста, компетентного в області авторського права. Нижче приводяться деякі з питань, що ви могли б поставити перед ними, щоб краще зрозуміти систему авторського права у вашій країні:

Чи мається депозитарій авторського права?
Як правило, охорона авторського права є автоматичною і не залежить від реєстрації. Однак у деяких країнах мається депозитарій авторського права і реєстрація вашого твору в депозитарію буде розумним вибором, оскільки це істотно допоможе вам у випадку суперечки, наприклад відносно права власності на твір.

Кому належать права?
Власником авторського права на твір звичайно є первісний творець або автор твору. Однак з цього правила маються деякі виключення. Наприклад, у деяких країнах вважається, що майнові права на охоронюване авторським правом твір первісно належать роботодавцеві/виробникові, у той час як у деяких інші вважається, що ці права відступлені або передані роботодавцеві/виробникові. Тому можна рекомендувати з’ясувати конкретні норми у вашій власній країні.

Які мої права?
Виключні права, що надаються авторам і правоутримувачам відповідно до національного законодавства про авторське право, є різними в різних країнах. Однак звичайно виключні права охоплюють, наприклад право на відтворення (право робити копії), право на публічне виконання, право на передачу в ефір і право на переробку. Усе більше число країн наділяють також правоутримувачів правом на поширення своїх творів в Інтернеті, а також на охорону від обходу технічних захисних мір. Таким чином, є зміст у тім, щоб визначити, які права надаються по вашому національному законодавству про авторське право, для того щоб ваше МСП могло повною мірою скористатися охороною авторськими і суміжними правами. Щоб полегшити законну торгівлю творами, охоронюваними авторським правом, варто пам’ятати про те, що надані авторам майнові права мають тимчасові межі, що відповідно до договорів ВОІВ складають 50 років після смерті творця. На національному рівні можуть бути передбачені більш тривалі терміни охорони. Організації по колективному керуванню правами звичайно мають можливість надати відповідну інформацію по цьому питанню. Памятайте також про те, що авторсько-правова охорона звичайно включає особисті немайнові права, що, у свою чергу, включають право на авторство твору і право заперечувати проти тих його змін, що можуть зашкодити репутації творця.

Інші корисні поради вашому МСП у його якості власника авторського права

Яким образом я одержую міжнародну охорону для моїх творів?
Якщо країна, громадянином або жителем якої ви є, ратифікувала міжнародні конвенції в області авторських і суміжних прав, адміністративні функції яких здійснює ВОІВ, таких як Бернська конвенція, або є членом Всесвітньої торговельної організації і здійснює свої зобов’язання за Згодою ТРІПС, або ви опублікували ваш твір уперше, або, принаймні, одночасно в одній з таких країн, ваш твір, охоронюваний авторським правом, буде користуватися автоматичною охороною у великому числі країн. Якщо це не так, то можуть усе-таки матися деякі взаємні угоди між вашою країною і деякими іншими країнами, що надають схожі права.

Яким образом я повинний ліцензувати мої твори?
Якщо ви бажаєте віддати ваш твір у ліцензію таким користувачам, як мовлення, видавці або навіть різноманітні розважальні заклади, від барів до нічних клубів, приєднання до організації по колективному керуванню може виявитися гарним рішенням. Організації по колективному керуванню контролюють використання творів від імені авторів, уповноважені вести переговори про ліцензії і збирати винагороди. Вони особливо поширені в області музичних і літературних творів, де може матися велике число користувачів того самого твору і буде досить важко як для власника прав, так і для користувачів одержувати особливі дозволи для кожного окремого використання і для контролю за ним. У відсутності організацій по колективному керуванню ліцензійні угоди повинні обговорюватися окремо з кожним ліцензіатом. Порада експерта в цій області може бути корисною для одержання вигідних умов у ліцензійному контракті.

Яким образом я повинний захищати мої права?
Автор твору має право дозволити або заборонити використання свого твору. Якщо ви виявляється, що хто-небудь використовує ваше охоронюване авторським правом твір без дозволу, ви можете захищати свої права в адміністративному органі або судах. У багатьох країнах маються також так називані міри на границі для запобігання імпорту піратських товарів, охоронюваних авторським правом. Експертна порада від юриста або повіреного по ІВ, відомства по авторському праву або митній владі буде досить важливою у тому випадку, якщо ви знайдете, що ваші права на твір порушені. Деякі такі твори як програмне забезпечення, фонограми й аудіо-візуальні твори можуть включати технічні міри охорони (наприклад шифрування, системи умовного доступу) для охорони від неліцензованого використання. Такі системи — це засоби, за допомогою якого власники права можуть обмежити доступ тими споживачами, що погодилися з умовами використання твору і заплатили за таке використання...


(продовження)

джерело: Интеллектуальная собственность для бизнеса. Малые и средние предприятия (МСП)
корисний матеріал? Натисніть:




2020-11-20
Жива вода
інші статті...
© Ярослав Ващук, 2003-2023
при використанні будь-яких матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове
[pageinfo]
сайты Хмельницкого bigmir)net TOP 100