На головну | Пишіть нам | Пошук по сайту тел (063) 620-06-88 (інші) Укр | Рус | Eng   
У США «індустрія копірайту» створює 5% ВВП, а інтелектуальна власність є головною статтею експорту
  новини  ·  статті  ·  послуги  ·  інформація  ·  питання-відповіді  ·  про Ващука Я.П.  ·  контакти за сайт: 
×
Якщо ви помітили помилку чи похибку, позначте мишкою текст, що включає
помилку (все або частину речення/абзацу), і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нам.
×

•Називатися «Коньяком України» або «Шампанським України» зможуть тільки напої, що відповідають вимогам Закону

2006-03-28

Президент підписав Закон України «Про внесення змін у Закон України «Про виноград і виноградне вино».

Одна із самих значних змін стосується маркування виноробних продуктів, що дозволить всім виробникам, які випускають шампанське в Україні, зберегти його назву. Адже із цього року виробникам заборонялося де-небудь використовувати слово «шампанське». У випадку неприйняття виправлення, їм би довелося випускати ТМ «Радянське Гристе», хоча усередині пляшок перебувало — «Радянське Шампанське».

Право називати свій продукт «шампанським», відповідно до старого варіанта Закону, мали тільки два вітчизняних підприємства, що роблять шампанське класичним способом — «Новий Світ» й «Артемівський завод шампанських вин». У загальному об’ємі, на частку цих двох заводів доводиться 15-20% українського ринку шампанського. Всі інші заводи-виробники використають резервуарний спосіб виробництва шампанського.

Різниця між двома способами виробництва — час виготовлення й використовуваних ємностей. Відбили право називати своє вино «Шампанським України» ті, хто не витримує його 3 роки в пляшках, а робить це за прискореною технологією в герметично закритих ємностях. Для тих, хто дотримується технології, визначене позначення «Шампанське України класичне». Також при маркуванні більше не обов’язково вказувати, що вино є гристим або газованим.

Законом уводиться поняття «бренді» — «міцні алкогольні напої, що виготовляються шляхом дистиляції виноградного вина, витриманого до 3 років». Значно обновляється визначення коньяків. Тепер — це «міцні алкогольні напої з характерними букетом і смаком, виготовлені шляхом купажу коньячних спиртів, отриманих методом дистиляції коньячних виноматеріалів на спеціальних мідних апаратах з фракціонуванням, витриманих не менше 3 років у дубовій тарі або нержавіючих чи емальованих ємкостях з дубовою клепкою». Навряд чи таке визначення порадує виробників коньяку, оскільки їм вводяться додаткові вимоги до процесу його виготовлення. А для алкогольних напоїв, які не відповідають вимогам, установленим цим Законом для термінів «Коньяк України» й «Шампанське України», забороняється в загальній і власній назвах виробів вживати слова «Коньяк» або «Шампанське», їх однокорінні (споріднені) та співзвучні до них слова.

корисний матеріал? Натисніть:




інші новини...
© Ярослав Ващук, 2003-2023
при використанні будь-яких матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове
[pageinfo]
сайты Хмельницкого bigmir)net TOP 100