На головну | Пишіть нам | Пошук по сайту тел (063) 620-06-88 (інші) Укр | Рус | Eng   
«Венчурний бізнес — це коли інвестуються 10 компаній, з них половина стає банкрутами, у трьох ви повертаєте свої інвестиції, одна дає 10-кратне зростання й у ще одній компанії прибуток в 100 разів перевищує вкладення» — Тім Дрейпер
  новини  ·  статті  ·  послуги  ·  інформація  ·  питання-відповіді  ·  про Ващука Я.П.  ·  контакти за сайт: 
×
Якщо ви помітили помилку чи похибку, позначте мишкою текст, що включає
помилку (все або частину речення/абзацу), і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нам.
×

Твори дизайну з одного боку є об'єктами авторського права, а з іншого можуть охоронятися як промисловий зразок

2016-12-18
Питання:

Відомо, що твори дизайну з одного боку є об'єктами авторського права, а з іншого можуть охоронятися як промисловий зразок. У зв'язку з цим не зрозуміло: чи можна передати авторські права окремо від прав на промисловий зразок і чи можна передати права на промисловий зразок окремо від авторських прав на твір і що відбувається з цими правами при укладенні відповідних договорів відчуження, і чи діє авторське право після припинення дії патенту?

Наприклад, є патент України, що припинив свою дію, діє авторське право на території України? А на території РФ відповідно до Бернської конвенції?

А якщо є діючий патент Євросоюзу? Чи впливає припинення дії патенту (перехід у суспільне надбання) на дію авторського права і якщо впливає, то що відбувається при наявності декількох патентів, частина з яких діє, а інша частина припинила дію?



Відповідь:

Як об'єкти авторського права, так і об'єкти патентного права мають подвійну природу, оскільки їх творці володіють як особистими немайновими правами (в тому числі правом на авторство), так і винятковими правами на використання цих об'єктів.

Відносно патенту виключне право виникає з моменту його реєстрації, а для об'єктів авторського права - з моменту створення і вирази в будь-який об'єктивній формі.

Якщо авторське право (як на патент, так і на об'єкт дизайну як авторського твору) є невідчужуваними від самого автора і передати його не можна, то виключне право на використання обох об'єктів відчужуване. Також відразу поясню щодо термінів дії: право авторства безстроково щодо будь-якого результату інтелектуальної діяльності, а ось виняткові права обмежені термінами: для об'єктів авторського права діють протягом життя автора і 70 років після його смерті. А для патенту на промисловий зразок в Україні протягом 10 + 5 років з дня подачі заявки (пріоритету).

Якщо автор створив твір дизайну, а також отримав патент на нього, то він може передати права на них, тобто виняткові права на їх використання, як окремо на кожній із цих об'єктів, так і на обидва відразу. При укладанні договорів відчуження виняткові права переходять до іншої особи, авторські ж права, тобто права його як автора (творця) залишаться за ним назавжди. У тому числі і після припинення дії патенту. Але з передачею іншій особі виняткових прав автор позбавляється можливості пред'являти претензії щодо введення свого твору в обіг, якщо, звичайно, така можливість не передбачена договорами відчуження. З припиненням дії патенту його власник (як первинний, так і той, що ці права отримав за договором відчуження) також втрачає виняткові права на нього, а значить, не може перешкоджати іншим особам вводити в обіг цей об'єкт.

Відносно сфери дії можна сказати, що патенти діють на території тієї країни (країн, регіонів), де вони зареєстровані (територіальний принцип патентування). Об'єкти ж авторських прав за своєю природою екстериторіальних, але ряд країн здійснює реєстрацію прав на такі об'єкти, тому ситуація з доказом своїх прав може бути складніше.

Припинення дії патенту не впливає на дію авторського права. А ось при наявності декількох патентів, які припинили дію переходять в суспільне надбання, тобто можуть використовуватися безоплатно будь-якими особами.



корисний матеріал? Натисніть:




інші питання...
© Ярослав Ващук, 2003-2023
при використанні будь-яких матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове
[pageinfo]
сайты Хмельницкого bigmir)net TOP 100