На головну | Пишіть нам | Пошук по сайту тел (063) 620-06-88 (інші) Укр | Рус | Eng   
Держава повинна побачити переваги людського потенціалу — знань, інтелектуальної власності, ідей — перед нафтою, газом, металом і нерухомістю: на відміну від природних копалин людський потенціал має здатність накопичуватися.
  новини  ·  статті  ·  послуги  ·  інформація  ·  питання-відповіді  ·  про Ващука Я.П.  ·  контакти за сайт: 
×
Якщо ви помітили помилку чи похибку, позначте мишкою текст, що включає
помилку (все або частину речення/абзацу), і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нам.
×

Війна за домен

2004-07-16
Віталій МУХІН

Конфлікт Кабінету Міністрів і компанії «Хостмайстер» щодо права адмініструвати домен .ua перейшов у вирішальну стадію. Нинішні господарі домену до останнього часу доволі вдало протистояли спробам Кабміну і СБУ встановити контроль над українським інтернетом. Однак після урядового розпорядження про передачу прав на управління доменом Українському мережевому інформаційному центру (УМІЦ) стало зрозуміло, що без втручання міжнародних органів не обійтися. УМІЦ зараз активно готує заявку до ICANN (яка делегує повноваження на адміністрування національних доменів), щоб отримати статус адміністратора. Для користувачів мережі найкращим вирішенням конфлікту, напевно, було б досягнення компромісу, що передбачає частковий допуск держави до управління за умови, що СБУ не стримає права закривати домени. Але учасники протистояння, схоже, на компроміс не налаштовані.


Борис Мостовий
Директор компанії «Хостмайстер» Борис Мостовий під час інтерв’ю «Контрактам» не справив враження людини, яка побоюється якихось репресій з боку СБУ чи уряду. Він доволі впевнено оцінює шанси уряду відібрати право на адміністрування національного домену як мізерні. Водночас Мостовий пообіцяв до останнього захищати «Хостмайстер» у судах усіх інстанцій. При цьому він не виключив і звернення до міжнародних судових інстанцій.

Борисе, якими будуть ваші дії після того, як Господарський суд відхилив позов «Хостмайстера» до Кабінету Міністрів?

- Ми й надалі вважаємо, що Кабінет Міністрів перевищив свої повноваження і не має права управляти ні доменом, ні IP-адресами. Тож продовжимо судитися й звернемося до Верховного Суду. А якщо й він відхилить позов, у Кабміну все одно не з’явиться повноважень ні від IANA/ICANN, ні від RIPE. Проте в такому разі ми, напевно, підемо до Європейського Суду. Зараз ми радимося з юристами і без їхніх рекомендацій нічого не робимо.

«Ді Медіа» оскаржувала в суді й Антимонопольному комітеті право «Хостмайстера» продавати домени. Але комітет і суд винесли рішення, які суперечать одне одному. Як розвиватимуться події далі?

- Позови до Антимонопольного комітету й суду з боку «Ді Медіа» були направлені одночасно. У суді вони цим козиряли. Мовляв, «Хостмайстер» перебуває під слідством Антимонопольного комітету, чим чинили, вважаю, тиск на суд. Але він виніс рішення на нашу користь. А колегія АМК визнала нас монополістом. Відповідно до рішення комітету, за те, що ми в 2002 і 2003 роках були монополістами в доменах .com.ua та .ua, нам призначили штраф у 60 тисяч. По 30 тисяч за кожен з доменів. Саме рішення абсолютно унікальне за сенсом, у жодній країні такого ще не було. Подібну справу розглядали в Росії, але після розгляду відмовилися від обвинувачення в монополізмі. Зрозумійте, кожен адміністратор, на думку АМКУ, — монополіст у своєму домені, адже й Кабмін, який є адміністратором домену .gov.ua, також має виплатити штраф за порушення антимонопольного законодавства у розмірі 10% бюджету України, а власники доменів .microsoft.ua чи «Кока-кола» мають віддати по 10% своїх прибутків комітету. Що вивчав комітет і на підставі чого було зроблено ці висновки — незрозуміло.

«Український мережевий центр», який представляє інтереси уряду, заявив про намір отримати права на адміністрування домену .ua. Наскільки велика ймовірність переделегування?

- Приблизно раз на рік український уряд звертається з пропозицією передати права на управління доменом на користь УМІЦ. Уже було щонайменше два звернення. Тепер УМІЦ заявив про те, що він збирається подати позов до міжнародного суду з тим, щоб їм віддали права на домен. Проте я не впевнений у тому, що в них щось вийде. Все-таки ми працюємо вже понад десять років. Раніше була група фізичних осіб, які займалися адмініструванням домену. З появою три роки тому «Хостмайстера» — це юридична особа, і в межах договору компанія успішно виконує низку технічних функцій для підтримки працездатності домену. Є спостережна рада, до якої входять представники інтернет-асоціації, адміністраторів, українського інтернет-співтовариства. Рада займається розробленням і вдосконаленням правил роботи домену.

Чим загрожує передача прав адміністрування домену УМІЦ і як це може вплинути на український інтернет?

- Я не можу навіть передбачити, як вплине переделегування прав на адміністрування домену. УМІЦ не оприлюднює своїх цілей. Навіщо взагалі створено УМІЦ, мені не зрозуміло. Причому одночасно було створено відразу дві організації — УМІЦ, до складу якого входять представники Кабміну, СБУ та інші добродії, і ще одна організація — Національна мережа обміну трафіком, яка не працює. І в УМІЦ, і в НМОТ ті самі люди.

Що планує робити «Хостмайстер» з українським доменом найближчим часом?

- Домен живе своїм життям. Нещодавно закінчилося публічне обговорення подальшого розвитку. Готується до впровадження новий публічний домен .in.ua для людей, які хочуть отримати свій домен і підкреслити те, що він віртуально знаходиться в Україні. Вже вирішено, що він буде платним. Це важливо для розвитку й стабільності. Адже якщо домен живе за спонсорські гроші, то одного дня він може просто припинити свою роботу. Було вирішено, що він має жити й розвиватися за ті гроші, які сам заробить.

Чи є плани щодо лібералізації доступу до домену другого рівня .ua?

- Розмови з цього приводу ведуться вже кілька років. Дехто пропонує лібералізувати доступ до реєстрації, як це зроблено з російським .ru, і під лібералізацією має на увазі вільну реєстрацію, як у .com.ua. Але поки що ніхто не заперечив схеми, що діє в Україні, за якою приватні домени другого рівня делегуються на підставі знаків для товарів і послуг, зареєстрованих в Україні, а це, своєю чергою, запобігає суперечкам за домен і самовільним захопленням доменів сквотерами. Людина, яка володіє торговою маркою, сама вирішує, чи володіти їй однойменним доменом.


Юрій Гончарук
Виконавчий директор УМІЦ Юрій Гончарук запевнив «Контракти», що в разі переделегування права адміністрування домену .ua жодних нових обмежень в українському інтернеті не виникне. З гумором він сприйняв і побоювання, що СБУ, отримавши доступ до адміністрування, займеться закриттям небажаних сайтів. За словами Гончарука, це неможливо, оскільки правила управління доменом буде розроблено спільно з провайдерами.

Юрію, з якою метою УМІЦ домагається передачі прав на адміністрування домену .ua?

- Ми представляємо інтереси держави. У документах міжнародної організації ICANN, куди входить Україна, зазначено, що держава має брати участь в адмініструванні домену. Проте, незважаючи на ці вимоги, дві людини — Дмитро Кохманюк та Ігор Свиридов, які адміністрували домен раніше, передали ці повноваження «Хостмайстеру». Причому рішення про передачу Кохманюк прийняв одноосібно. Зараз ведеться плавна і планомірна робота з підготовки запиту на переделегування прав нам. Запущений нашою організацією процес має багато позитивних аспектів, що в результаті має поліпшити роботу домену.

Яку процедуру повинен пройти УМІЦ, щоб заволодіти доменом?

- Для того щоб ICANN переделегував права на користь УМІЦ, слід виконати кілька рекомендацій і умов. Ми їх поступово виконуємо. Сьогодні компанія працює над будівництвом майданчика для домену й розробляє нормативні правила для доменів. Потрібно розробити нові правила, які не будуть надбанням лише однієї компанії. Треба побудувати альтернативну систему вирішення спорів.

Чи правда, що раніше УМІЦ уже звертався до ICANN з проханням про переделегування прав на домен і що ці спроби були безуспішними?

- Ми справді зверталися до ICANN раніше. Це був підготовчий діалог. Нам пояснювали, що треба робити для отримання прав. Лише після того, як ми виконаємо всі вимоги, буде подано заявку. Рішення про це прийматиме координаційна рада. Заявку, ймовірно, буде подано за 3-4 місяці.

Які кроки має намір зробити УМІЦ після задоволення заявки на переделегування домену?

- Найближчим часом ми почнемо обговорення нових правил роботи домену із залученням великої кількості організацій. Сьогодні ми створили два комітети: регламентний і юридичний. Вони й розроблять ці правила. Також планується створення технічного центру, який взаємодіятиме із системою вторинних серверів і софтом інших країн.

Раніше було заявлено, що державі належатиме чверть голосів в УМІЦ, але потім з’ясувалося, що голоси розподілено за принципом 50 х 50. Чому так сталося?

- Деякий час умови розподілу голосів у нашій організації обговорювалися, і після підписання меморандуму про взаємодію держави й провайдерів ми пришли до принципу паритетності. Ніхто не говорить, що це назавжди. Через деякий час співвідношення голосів у раді УМІЦ може змінитися. Нині до ради входять по шість представників від держави і від приватних структур. Зокрема, з боку держави — по представнику від Кабінету Міністрів, Адміністрації Президента, Департаменту спеціальних телекомунікацій і захисту інформації СБУ, Антимонопольного комітету, Департаменту інтелектуальної власності і Державного комітету зі зв’язку та інформатизації. Від провайдерів до неї входять Асоціація учасників ринку інтернет України, Українська національна інтернет-асоціація (УНІА), асоціація операторів зв’язку «Телас», Всеукраїнський союз інтелектуальної власності, Всеукраїнська асоціація комп’ютерних клубів і Український союз промисловців і підприємців.

Ні для кого не секрет, що головним аргументом противників переделегування прав на адміністрування домену є побоювання репресій з боку СБУ. Чи зможе УМІЦ забезпечити прозору та ефективну роботу домену, чи не буде держава невиправдано жорстко втручатися в роботу українського інтернету?

- У статуті чітко визначено обов’язки сторін, які ми виконуватимемо. Зокрема, зазначено, як має чинити та чи інша сторона. Якщо щось буде порушено, піде покарання. Участь Служби безпеки України в УМІЦ відкрита й публічна. Тож немає приводу побоюватися якихось репресій проти українських доменів. Крім того, хочу зазначити, що в нашому статуті заборонено використовувати участь в УМІЦ для поліцейських функцій. У нових правилах буде зазначено кілька випадків, за яких до власників доменів можна буде застосовувати санкції. Але це виняткові випадки.

Чому ви не хочете увійти до нині діючої суспільної спостережної ради домену .ua?

- Ще 2000 року робоча група провайдерів вирішила, що треба створити організацію, яка займатиметься роботою домену. У рішенні було враховано інтереси тієї групи людей, яка адмініструвала домен з 1992 по 2000 рік. Було вирішено створити громадську організацію за професійною ознакою. Водночас група адміністраторів створила «Хостмайстер», який забрав усі права на домен собі. Рішення про спостережну раду приймалося таємно. Спочатку вони всі права забрали собі, було сформовано раду, розписано регламент роботи, а потім, після таємних переговорів між собою, вони вирішили запросити до ради інших членів. І ми не маємо наміру до них приєднуватися. Хоча й готові до співпраці. Якщо хтось хоче увійти до нашої організації — ласкаво просимо.

Who is «Хостмастер»?

Домен .ua було делеговано міжнародною організацією IANA (пізніше ці функції перейшли до ICANN) українським громадянам Дмитру Кохманюку та Ігореві Свиридову 1992 року в інтересах усього українського інтернет-співтовариства. До 2001 року домен розвивали ентузіасти, які об’єдналися в українську групу координації мережі UANCG. 2001 року вони заснували ТОВ «Хостмайстер».

Who is УМІЦ?

УМІЦ (Український мережевий інформаційний центр) створено в листопаді 2002 року. За задумом його організаторів він мав зайнятися адмініструванням домену .ua, відібравши цю функцію у ТОВ «Хостмайстер». Головну роль в організації відіграє уряд, хоча формально він контролює лише половину голосів у координаційній раді УМІЦ. Зараз центр веде переговори з ICANN з приводу переделегування прав на адміністрування домену .ua.

корисний матеріал? Натисніть:




2020-11-20
Жива вода
інші статті...
© Ярослав Ващук, 2003-2023
при використанні будь-яких матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове
[pageinfo]
сайты Хмельницкого bigmir)net TOP 100