Феліцина С.Б., Залєсов А.В.
Російські підприємства і винахідники-одинаки, що прагнуть захистити свої винаходи в Європейських країнах, як правило, знають лише загалом про можливості одержання Європейського патенту і придбання, таким чином, патентних прав відразу в багатьох європейських країнах. Разом з тим, Європа є основним торгово-економічним партнером Росії, тому ефективний патентний захист присутності російських фірм на європейському ринку украй важлива. У цьому зв’язку в рамках даної статті хотілося б коротко познайомити читачів з роботою Європейського патентного відомства і порекомендувати, при наявності планів закордонного патентування, ширше використовувати можливості європейського патентування.
Переваги європейського патенту для захисту російських винаходів у порівнянні з патентним портфелем по декількох європейських країнах безперечні. От лише основні їх них. При європейському патентуванні в противагу національному провадиться лише одна процедура діловодства по європейській патентній заявці замість декількох (по числу країн), що радикально скорочує витрати на іноземних патентних повірених, що є основними в процесі одержання патенту. Хоча процедурні патентні мита по європейській патентній заявці трохи вище, ніж у кожній з більшості держав, що беруть участь, але вони в середньому нижче, ніж сумарні мита в чотирьох європейських країнах. Рівень проведення патентного пошуку й експертизи по європейській патентній заявці дуже високий, що забезпечує стійкість виданого європейського патенту. Європейське патентне законодавство пред’являє до винаходів ті ж умови патентоспроможності, що і російське патентне законодавство, а саме «новизна», «винахідницький рівень» і «промислова застосовність». Будучи близьким до російського патентного законодавства по нормах матеріального права, воно не повинно викликати істотних складностей для розуміння в російських фахівців. При цьому європейське патентне законодавство по процедурних питаннях значно більш ліберальне, чим у ряді європейських країн, що дозволяє ефективно відстоювати інтереси заявника при діловодстві за заявкою.
У даний час Європейська патентна організація (ЄПО) нараховує 27 держав-членів організації. Це практично усі великі Європейські країни, включаючи Німеччину, Великобританію, Францію, Італію й Іспанію. Ряди організації поповнили в 2002 р. – початку 2003 р. Болгарія, Чехія, Естонія, Словаччина (усі з 1 липня 2002 р.), Словенія (з 1 грудня 2002 р.), Угорщина (з 1 січня 2003 р.) і Румунія (з 1 березня 2003 р.). Вступ Латвії, Литви і Польщі очікується в поточному році.
Створене ЄПО Європейське патентне відомство (ЄПВ) має три дирекції, розташовані в Мюнхені, Гаазі і Берліні.
За матеріалами щорічного звіту Європейського патентного відомства про його роботу в 2002 році, можна повідомити наступне. За 2002 рік ЄПВ зареєстровано 165100 патентних заявок, що на 4,4% більше попереднього 2001 року.
Більш половини поданих у 2002 р. заявок відносяться до 10 класів міжнародної патентної класифікації (МПК): медицина, електротехніка зв’язку, електронна обробка даних, електричні блоки, органічна хімія, контрольно-вимірювальні прилади, біохімія і генна інженерія, транспортна техніка, органічні макромолекулярні з’єднання і деталі машин. Найбільша кількість заявок відноситься до області медичної техніки і техніки електрозв’язку.
У діяльності Європейського патентного відомства не однакова активність країн до нього стосовних, що виглядає цілком природно. Так, із ФРН зареєстровано в 2002 р. 21039 заявок на одержання європейського патенту, із Франції – 6853, Нідерландів – 5054, у Великобританії – 4709, у Швейцарії – 3882, Італії – 3336, Швеції 2565, Бельгії – 1328, Фінляндії – 1608. З інших європейських держав надійшло різна кількість патентних заявок від 6 з Болгарії до 929 з Австрії. Примітно, що з Японії надійшло 15912 заявок, а зі США – 30118, що склало відповідно 14,98% і 28,35% від усіх заявок.
На жаль, досить скромними виглядають цифри, що характеризують патентну активність в ЄПО росіян і представників колишніх радянських республік. Так, число поданих у 2002 році заявок на європейські патенти з Російської Федерації склало 88, а з країн СНД ще менше — Азербайджан, Грузія, Молдавія — по одній заявці, Україна – 8. У минулому році Європейським патентним відомством було видано 30 європейських патентів за заявками з Російською Федерацією, і по одному патенті за заявками, поданим із Грузії, Казахстану й України.
Європейське патентне відомство є авторитетним пошуковим органом і має високу репутацію серед національних і регіональних патентних відомств. Число патентних документів, доступних до пошуку в ЄПВ в електронному виді, збільшилося за 2002 рік з 29,1 млн. до 30,6 млн. Крім того, відомство має електронну бібліотеку з документами у факсимільному форматі. Цей збір, один з найбільших у світі, містить у собі на кінець 2002 р. 71 млн. документів. Продовжувався розвиток системи пошуку по ключових словах. Приріст склав за рік близько 2 млн. патентів, у тому числі всі патенти, опубліковані у Великобританії, Німеччині і Швейцарії з 1920 р.
ЄПО веде активну міжнародну діяльність. У минулому році Європейське патентне відомство брало участь у 40 ярмарках і виставках у Європі, США, Китаї і Сінгапурі. Патентні відомства США і Японії і Європейське патентне відомство тісне співробітничає з 1983 р. У 2002 р. відбулася 20-я потрійна конференція у Відні, відповідальною за яку було європейське відомство.
ЄПО веде широку пропагандистську й освітню роботу. Міжнародна академія Європейського патентного відомства була заснована в 1997 р. Торік нею проведено 18 семінарів, у яких поряд зі співробітниками патентних відомств різних країн пройшли навчання близько 700 урядових чиновників, суддів, патентних повірених і експертів. Усеосяжна навчальна програма була випробувана на великих заходах: на семінарі «Концепція інформаційної технології й інфраструктури для малих і середніх патентних і торговельних установ».
У лютому 2002 р. у Гаазі побувала делегація Євразійської патентної організації (ЄАПО), як відомо, членом якої є і Російська Федерація, для обговорення з Європейською патентною організацією питань автоматизації. Ця дискусія була продовжена в Москві в червні (2002 р.), у ній взяли участь також експерти Роспатенту.
Європейське патентне відомство виступає основним провідником ідеї створення єдиного Європейського патентного суду. До дійсного часу досягнуто значний прогрес у роботі з установи Європейського патентного суду. У 2002 році основні зусилля були спрямовані на вироблення міжнародної угоди про інтегрований судоустрій з дозволу спірних питань у відношенні європейських патентів.
Приведені вище далеко не повні дані про результати роботи Європейського патентного відомства в 2002 році покликані показати вітчизняним фахівцям успішний розвиток даного регіонального патентного відомства.
На закінчення хотілося б ще раз призвати російських винахідників при виборі стратегії закордонного патентування враховувати переваги, що дає процедура європейського патентування в порівнянні з патентуванням у декількох європейських державах. Дуже хотілося б у майбутніх щорічних звітах ЄПО бачити більш значні дані про патентну активність росіян.
джерело:
«Изобретательство», №9, 2003
корисний матеріал? Натисніть:
|