На головну | Пишіть нам | Пошук по сайту тел (063) 620-06-88 (інші) Укр | Рус | Eng   
Патентний повірений на безоплатній основі надає консультації
  новини  ·  статті  ·  послуги  ·  інформація  ·  питання-відповіді  ·  про Ващука Я.П.  ·  контакти за сайт: 
×
Якщо ви помітили помилку чи похибку, позначте мишкою текст, що включає
помилку (все або частину речення/абзацу), і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нам.
×

•Нові умови оподаткування доходів фізичних осіб в сфері інтелектуальної власності

2004-01-22
Ярослав Ващук

22 травня був прийнятий, на початку липня — підписаний Президентом, а з 1 січня 2004 року почав діяти Закон України №889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб», який кардинально змінює принцип оподаткування доходів громадян. Є зміни і в сфері діяльності, пов’язаної з інтелектуальною власністю.

Оподатковуються доходи від продажу об’єктів прав інтелектуальної (промислової) власності; доходи у вигляді сум авторської винагороди, іншої плати за надання права на користування або розпорядження іншим особам нематеріальним активом (творами науки, мистецтва, літератури або іншими нематеріальними активами) (далі — роялті), у тому числі одержувані спадкоємцями власника такого нематеріального активу (підпункт 4.2.2 Закону). Оподатковуються роялті за правилами, встановленими пунктом 9.3 цієї статті для оподаткування дивідендів, без застосування норм підпункту 4.3.17 пункту 4.3 статті 4 цього Закону (підпункт 9.4.1 Закону). Резиденти можуть нараховувати роялті лише у зв’язку з використанням платником податку права на інтелектуальну (промислову) власність, зареєстрованого відповідно до закону (підпункт 9.4.2. Закону).

До складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються отриманий платником податку від його працедавця як додаткове благо (за винятками, передбаченими пунктом 4.3 цієї статті), а саме у вигляді вартості використання житла, інших об’єктів матеріального або нематеріального майна, наданих платнику податку у безоплатне користування, за винятком, коли таке надання зумовлене виконанням платником податку трудової функції чи передбачене нормами трудового договору (контракту) або відповідно до закону, у встановлених ними межах, а також за винятком користування автомобільним транспортом, наданих платнику податку його працедавцем-резидентом, який є платником податку на прибуток підприємств (підпункт 4.2.9 Закону).

Якщо спадкоємець отримує доходи у вигляді плати за використання права інтелектуальної (промислової) власності спадкодавця, у тому числі у вигляді роялті, то такі доходи оподатковуються при їх нарахуванні (виплаті) за їх рахунок, за ставкою, визначеною пунктом 7.1 статті 7 цього Закону, незалежно від того, чи є їх отримувач спадкоємцем першого ступеня споріднення чи ні, а якщо спадкодавцем є нерезидент, — то за ставкою, визначеною пунктом 7.3 статті 7 цього Закону (пункт 13.3 Закону).

Об’єкти спадщини платника податку поділяються з метою оподаткування на: об’єкт комерційної власності, а саме — цінний папір (крім депозитного (ощадного) сертифіката), корпоративне право, власність на об’єкт бізнесу як такий, тобто власність на цілісний майновий комплекс, інтелектуальна (промислова) власність або право на отримання доходу за нею (пункт 13.1 Закону).

Не підлягає включенню до оподатковуваного доходу цільова благодійна допомога, яка надається резидентами — юридичними або фізичними особами у будь-якій сумі (вартості) платнику податку, який здійснює наукове дослідження або розробку, для відшкодування вартості обладнання, матеріалів, інших витрат (крім виплат заробітної плати, додаткових благ, інших особистих витрат), за умови, якщо результати таких досліджень та розробок підлягають оприлюдненню та не можуть бути предметом патентування чи інших обмежень у оприлюдненні чи безоплатному поширенні об’єктів права інтелектуальної (промислової) власності, отриманих у результаті таких досліджень або розробок, а також якщо отримання такої допомоги не містить передумов щодо виникнення будь-яких договірних зобов’язань між благодійником або будь-якою третьою особою та набувачем благодійної допомоги у майбутньому, крім обов’язків з цільового використання такої благодійної допомоги (підпункт 9.7.4 Закону).

Успадковані інтелектуальна (промислова) власність або право на отримання доходу за нею членом сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення оподатковується за ставкою 15 відсотків, а не за подвійною прогресивною ставкою, але не більше 70 відсотків (підпункт 13.2.1 Закону).

У разі виплати громадянам підприємствами, установами й організаціями авторських винагород i винагород за видання, виконання або інше використання творів науки, літератури i мистецтва, винагород авторам відкриттів, винаходів та промислових зразків, а також при обчисленні податку за сукупним річним доходом не будуть враховуватися документально підтверджені витрати, безпосередньо пов’язані з одержанням доходів від цієї діяльності. Не діятиме положення про те, що якщо ці витрати не можуть бути підтверджені при поданні декларації документально, то вони враховуються за нормами, визначеними Головною державною податковою інспекцією України й узгодженими з Міністерством економіки України та Міністерством культури України. Це примусить творчих людей для зменшення оподаткування реєструватися як приватні підприємці.

джерело: Інтернет-сайт «ВЯПат»
корисний матеріал? Натисніть:




2020-11-20
Жива вода
інші статті...
© Ярослав Ващук, 2003-2023
при використанні будь-яких матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове
[pageinfo]
сайты Хмельницкого bigmir)net TOP 100