На головну | Пишіть нам | Пошук по сайту тел (063) 620-06-88 (інші) Укр | Рус | Eng   
У США «індустрія копірайту» створює 5% ВВП, а інтелектуальна власність є головною статтею експорту
  новини  ·  статті  ·  послуги  ·  інформація  ·  питання-відповіді  ·  про Ващука Я.П.  ·  контакти за сайт: 
×
Якщо ви помітили помилку чи похибку, позначте мишкою текст, що включає
помилку (все або частину речення/абзацу), і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нам.
×

Застосування принципів і методів ТРІЗ на попередніх етапах комерціалізації паливних нано - технологій (частина п'ята)

2013-12-28
Андрій ( Гавріель ) Лівшиць

Зміна логіки АРИЗ багато разів було показано у вигляді різних схем , де як правило були позначені:

АП - адміністративне протиріччя .

ТП - технічне протиріччя .

ТП у - посилене технічне протиріччя ( граничний стан ) .

ДКР - ідеальний кінцевий результат.

ІКР1у - посилена формулювання ІКР1 .

ФП - фізична протиріччя .

ФПмак - фізична суперечність на макрорівні .

ФПмік - фізична суперечність на мікрорівні .

Р - рішення .

Вчені показали , що лапки комах зберігають під водою адгезію до гладких поверхнях через те , що місця їх контактів захищаються бульбашками повітря.
Робота опублікована в журналі Proceedings of the Royal Society B , а її короткий зміст наводить Nature News.

Здатність комах повзати по гладких поверхнях пояснюється тим , що на їх лапках зазвичай присутні волоски ( setae ) , зчіплюються з субстратом за рахунок капілярних контактів.

Волоски покриті водовідштовхувальним маслом , яке пов'язує їх з поверхнею подібно до того , як вода змушує прилипати до столу мокрий аркуш паперу.

Дослідники помітили , що жуки- листоїди Gastrophysa viridula здатні пересуватися по склу навіть під водою , хоча в цих умовах капілярні контакти повинні руйнуватися.

Проте , цього не відбувалося - в лабораторному акваріумі жуки виявилися здатні прилипати до скла практично так само міцно , як і на суші.

Виявилося , що комахою вдається зберігає міцний зв'язок зі склом через те , що під водою на їх лапках завжди присутні бульбашки повітря.

Оскільки вони захищають місце контакту від проникнення води , то взаємодія між волосками і субстратом відбувається точно так само, як і на суші.

Виявивши цей механізм , вчені створили штучні липучки , здатні прилипати до скла під водою без використання клею.

Вони були зроблені з модифікованого силікону і покриті великою кількістю " волосків " , які утримували на собі повітря і одночасно робили їх липкими .

Використання комахами волосків для зчеплення з поверхнею нагадує подібну стратегію геконів .

У цих тварин , однак , механізм зчеплення іншої - вони використовують не капілярні сили , а сили тяжіння Ван -дер -Ваальса і обходяться без масла.

Нещодавно група біофізиків виявила , що такий механізм погано працює у воді - гекони , яких витримували в ванночках в перебігу декількох годин , виявляються нездатні лазити по склу.

Цікаво , що раніше інша група вчених показала , що висока вологість , навпаки , сприяє гарному зчепленню волосків з поверхнею.

Далі дивіться ілюстрації до автоматичних контрольних і моніторинговим системам здатним не тільки виконувати функції моніторингу , але і проводити необхідну для цього енергіюАмериканські нанотехнологи за допомогою вуглецевих нанотрубок відтворили матеріал , яким покриті кінцівки геконів , повідомляє сайт WorldChanging.com .

Відомо , що ящірки здатні вибігати по стрімких стінах , і якийсь час назад біологи зуміли пояснити це особливим пристроєм шкіри на лапах тварини: на ній утворюється спеціальна щетина , оборотно " приклеюємо " до більшості поверхонь .

Сам ефект легко пояснити : поверхня щетини " підлаштовується " під мікроскопічні нерівності , так що площа зіткнення виявляється максимальною .

Між частинками " щетини " і "стіни " діють так звані ван -дер- ваальсові сили - ті ж , що зв'язують молекули в рідині.

Незважаючи на простоту , отримати штучний матеріал з бажаними властивостями довго уявлялося скрутним.

В організмі тварини нитки щетини складаються з білка , структура якого зчитується за відповідальних за перенесення генетичної інформації молекул ДНК , так що відтворити процес буквально у вчених не було можливості .

Проблему вдалося вирішити співробітникам університету в Акроні (штат Огайо , США ): вони виростили на поверхні полімеру "ліс" багатошарових нанотрубок - вкладених один в одного циліндрів , утворених двовимірної мережею атомів вуглецю.

Перш дослідники звертали увагу на незвичайне співвідношення довжини та діаметру цих структур і використовували їх там , де були необхідні " нанопроводи " , " наноканал " або " Нанон " .

Новий матеріал вийшов в 200 разів більш " липким " , ніж вихідний , але при " відклеюванні " не руйнується через надзвичайну міцності нановолокон .

У своїй статті дослідники вказують , що матеріалу можна знайти найрізноманітніші застосування: якщо результат підтвердиться , " оборотний сверхклей " буде відразу затребуваний інженерами.

Складність полягає в тому , що виробництво нанотрубок надзвичайно дорого , і поки тільки деякі продукти на їх основі використовуються поза лабораторій.

... далі буде ...

корисний матеріал? Натисніть:
2020-11-20
Жива вода
інші статті...
© Ярослав Ващук, 2003-2023
при використанні будь-яких матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове
[pageinfo]
сайты Хмельницкого bigmir)net TOP 100