На головну | Пишіть нам | Пошук по сайту тел (063) 620-06-88 (інші) Укр | Рус | Eng   
У світі діє понад 5,8 млн. патентів і кожний день подається 2 тис. патентних заявок, в Україні зареєстровано 86 тис. патентів на винаходи
  новини  ·  статті  ·  послуги  ·  інформація  ·  питання-відповіді  ·  про Ващука Я.П.  ·  контакти за сайт: 
×
Якщо ви помітили помилку чи похибку, позначте мишкою текст, що включає
помилку (все або частину речення/абзацу), і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нам.
×

Стосовно неправомірного використання твору

2011-06-27
Ващук Я.П.

Відповідно до Закону України "Про авторське право і суміжні права" (далі - Закон) будь-який твір є об'єктом авторського права.

Автору та іншій особі, яка має авторське право, відповідно до статті 32 Закону належить виключне право надавати іншим особам дозвіл на використання твору на підставі авторського договору.

Використання твору будь-якою особою допускається виключно на основі авторського договору.

Будь-які фізичні особи та суб'єкти господарювання незалежно від форм власності, в тому числі громадяни - приватні підприємці, при порушенні авторських прав на твір несуть передбачену законодавством України відповідальність.

Відповідно до статті 50 Закону порушенням авторського права і (або) суміжних прав, що дає підстави для судового захисту, є:

а) вчинення будь-якою особою дій, які порушують особисті немайнові права суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав, визначені цим Законом;

б) піратство у сфері авторського права і (або) суміжних прав - опублікування, відтворення, ввезення на митну територію України, вивезення з митної території України і розповсюдження контрафактних примірників творів (у тому числі комп'ютерних програм і баз даних);

г) ввезення на митну територію України без дозволу осіб, які мають авторське право і (або) суміжні права, примірників творів (у тому числі комп'ютерних програм і баз даних);

д) вчинення дій, що створюють загрозу порушення авторського права і (або) суміжних прав;

та інші дії, передбачені в цій статті Закону.

До порушень прав автора твору відноситься незаконне комерційне використання користувачем його твору, що тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України:

  • адміністративну (стаття 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення);
  • цивільну (частина 2 статті 472 Цивільного Кодексу України, стаття 52 Закону);
  • кримінальну відповідальність (стаття 176 Кримінального кодексу України).

Адміністративна відповідальність настає відповідно до статті 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якою незаконне використання об'єкта права інтелектуальної власності (комп'ютерної програми, бази даних), привласнення авторства на такий об'єкт або інше умисне порушення прав на об'єкт права інтелектуальної власності, що охороняється законом, - тягне за собою накладення штрафу від десяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно виготовленої продукції та обладнання і матеріалів, які призначені для її виготовлення.

Кримінальна відповідальність настає відповідно до статті 176 Кримінального кодексу України, згідно з частиною першою якої незаконне відтворення, розповсюдження комп'ютерних програм і баз даних, а також інше використання чужих творів, комп'ютерних програм і баз даних - караються штрафом від ста до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, з конфіскацією всіх примірників-матеріальних носіїв комп'ютерних програм, баз даних та обладнання і матеріалів, призначених для їх виготовлення і відтворення.

Державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання незалежно від форм власності вимог законодавства в сфері інтелектуальної власності, зокрема, авторського права, здійснюється державними інспекторами з питань інтелектуальної власності, що є посадовими особами Державного департаменту інтелектуальної власності, відповідно до Положення про державного інспектора з питань інтелектуальної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2002 року N 674. Державні інспектори з питань інтелектуальної власності наділені правом перевіряти у суб'єктів господарювання наявність дозволу на використання об'єктів права інтелектуальної власності на будь-якій стадії їх виробництва, розповсюдження чи використання.

Спеціальним органом, завданням якого є виявлення та припинення фактів порушення прав інтелектуальної власності, є Державна служба боротьби з економічною злочинністю Міністерства внутрішніх справ України. Відповідно до підпункту 6 пункту 4 Положення про Державну службу боротьби з економічною злочинністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 1993 року N 510, відповідні підрозділи цієї служби проводять у встановленому порядку оперативно-розшукові заходи, у тому числі пов'язані з установленням фактів порушення прав інтелектуальної власності.

Крім того, у справах про адміністративні правопорушення протоколи про правопорушення мають право складати органи податкової служби України (за статтею 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення) при виявленні факту порушення авторських та суміжних прав при проведенні планових та позапланових перевірок господарської діяльності.

Також, при неправомірному використанні твору можуть бути ознаки недобросовісної конкуренції і відповідно до ст. 6 (копіювання зовнішнього вигляду виробу) Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції» від 7 червня 1996 року можна звернутися із заявою про проведення розслідування з питання здійснення недобросовісної конкуренції до Антимонопольного комітету України.

Таким чином, на сьогодні в Україні уповноваженими на виявлення і припинення незаконного використання об'єктів інтелектуальної власності, зокрема комп'ютерних програм, є такі органи:

  • Державний департамент інтелектуальної власності;
  • Міністерство внутрішніх справ України;
  • органи податкової служби України;
  • Антимонопольний комітет України.

Указані державні органи здійснюють означену діяльність відповідно до покладених на них завдань та у межах своєї компетенції.

джерело: Інтернет-сайт "ВЯПат"
корисний матеріал? Натисніть:

групи: Літературні та художні твори; Комп’ютерні програми і бази даних; Об’єкти суміжного права
теги: порушення права; недобросовісна конкуренція; сайт; піратство
2020-11-20
Жива вода
інші статті...
© Ярослав Ващук, 2003-2023
при використанні будь-яких матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове
[pageinfo]
сайты Хмельницкого bigmir)net TOP 100