На головну | Пишіть нам | Пошук по сайту тел (063) 620-06-88 (інші) Укр | Рус | Eng   
У США «індустрія копірайту» створює 5% ВВП, а інтелектуальна власність є головною статтею експорту
  новини  ·  статті  ·  послуги  ·  інформація  ·  питання-відповіді  ·  про Ващука Я.П.  ·  контакти за сайт: 
×
Якщо ви помітили помилку чи похибку, позначте мишкою текст, що включає
помилку (все або частину речення/абзацу), і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нам.
×

Заручники піратського ПЗ

2005-11-13

Попри всі законодавчі погрози на адресу порушників авторських прав, ринок піратського ПЗ показує надзвичайну живучість. Та й користувачі не надто поспішають відмовлятися від його послуг. Основна причина цього одна — економічна — нижча ціна нелегального продукту.

Так, низька ціна диска з дистрибутивом (10 — 20 грн) і доступ за допомогою Інтернету майже до будь-якого софту робить придбання піратських програм усе ще досить привабливим. Однак, заощадивши зараз, можна втратити важливу інформацію, а усунення пов’язаних з цим проблем може обійтися набагато дорожче. Користувачі бухгалтерських програм на своєму досвіді вже відчули всі переваги використання ліцензійного продукту.

Спробуйте пересадити їх попрацювати на піратському аналогу — отоді фірма й відчує всі «принади» такої економії: баланс не зійдеться, потрібних звітів нема, а можна й зовсім позбутися бази даних. Добре, якщо у вас на підприємстві використовується ліцензійне програмне забезпечення. Якщо це не так, то необхідно знати не тільки про можливі наслідки роботи з піратським ПЗ, а й переваги використання легальних програм.

Дефектний близнюк

Багато хто вже звик, що, купуючи піратську версію програми, одержує начеб той самий продукт, який рекламують відомі софтверні компанії. І з функціями все гаразд, і інтерфейс той самий. Але це не зовсім так. У піратських копіях ПЗ, як правило, нема повного набору ключових компонентів і документації. Часто нелегальні програми містять дефекти, отримані під час їх виробництва, що нерідко призводить до повної їх непридатності для використання. Такі копії дуже чутливі до зараження вірусами, здатними пошкодити жорсткий диск і записану на ньому інформацію. До того ж, придбаваючи піратський диск, можна забути про технічну підтримку цього продукту, та й гарантії на нього ніхто не дасть. Ну, хіба що продавець за пару гривень замінить глючний диск на щось подібне.

Користувача піратського ПЗ може чекати і ще одна неприємність. Не виключено, що продавець комп’ютера відмовиться виконувати гарантійні зобов’язання з його ремонту, мотивуючи це тим, що на вашому комп’ютері було встановлено піратське ПЗ.

Головна відмінність легального програмного забезпечення від нелегального продукту полягає в тому, що його поширюють або використовують, уклавши договір і одержавши дозвіл від власника авторських прав на нього. Нелегальним використанням вважатиметься також використання програм, наперед установлених без згоди правовласника на комп’ютерах, що продаються.

За використання відповість...

І все-таки нелегальне програмне забезпечення встановлене на вашому комп’ютері. Чим це загрожує вам? Перш за все, це може в будь-який момент порушити безперебійну роботу і поставити під загрозу захищеність вашої інформації.

Ну і, по-друге, використання неліцензійного програмного забезпечення може привести до судового розгляду з його правовласником. Не варто тішити себе думкою, що простий користувач у цій ситуації не постраждає. Так, відповідальність за незаконне використання на підприємстві програмних продуктів несе керівник (власник). Щоправда, директор може розділити відповідальність з керівником комп’ютерного відділу або системним адміністратором, якщо буде видано відповідний наказ. Але це невелика розрада для працівників.
У разі виявлення правоохоронними органами нелегального ПЗ на комп’ютерах організації, вони можуть бути вилучені для проведення експертного дослідження. Це, своєю чергою, може призвести до паралічу всієї роботи. Якщо ж дійде справа до судового розгляду, то не виключений варіант арешту майна або коштів підприємства для забезпечення позову правовласника незаконно використаного ПЗ.

А от якщо буде видано додатковий внутрішній наказ про відповідальність за встановлення будь-якого іншого ПЗ, крім закріпленого за конкретним працівником, і він буде ознайомлений з наказом, завізувавши це своїм підписом, то відповідальність разом із директором поділить також кожен працівник окремо. Отож є про що подумати.

Редакція дякує Українському центру ліцензійного програмного забезпечення за інформаційну підтримку під час підготовки статті.

Чому легальне ПЗ таке дороге

Вартість програми визначається витратами на створення програмного коду. А це мільйони елементарних інструкцій, що керують роботою комп’ютера. Наприклад, у розробці і виробництві ОС Windows 2000 брали участь понад 5 тисяч чоловік, а корпорація Microsoft затратила на її випуск понад три мільярди доларів.

Пам’ятка користувачеві

Під час перевірки ПЗ необхідно пред’явити працівникам правоохоронних органів:
реєстраційну картку (є в документації) і коробку (для коробкової версії ліцензійного ПЗ);
наклейку на системному блоці (для OEM-версії ОС);
іменну ліцензію з голограмою (для OLP-версії).

Буде не зайвим зберегти рахунки-фактури і платіжні доручення, за якими було придбано ПЗ.

Пам’ятка бухгалтерові

Під час купівлі програми придбавається насправді лише право на її використання. У вашу власність переходить не сама програма, а лише матеріальний носій. Тому при укладенні ліцензійної угоди під час встановлення, наприклад, ОС Windows XP, право власності на програмний продукт залишається в Microsoft. Саме в цьому специфіка бухобліку при придбанні ліцензій порівняно з іншими витратами.

Пам’ятка директорові

За використання неліцензійного ПЗ:

...штраф від 170 грн до 3400 грн із конфіскацією незаконно виготовленої продукції, устаткування і матеріалів, що призначені для її виготовлення (ст. 512 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

За поширення:

...штраф від 3400 грн до 17000 грн або виправні роботи терміном до 2 років (ст. 176 КК України).

корисний матеріал? Натисніть:




2020-11-20
Жива вода
інші статті...
© Ярослав Ващук, 2003-2023
при використанні будь-яких матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове
[pageinfo]
сайты Хмельницкого bigmir)net TOP 100