На головну | Пишіть нам | Пошук по сайту тел (063) 620-06-88 (інші) Укр | Рус | Eng   
В Україні на 01.10.2013 (з 1992 р.) зареєстровано 394423 охоронних документів на ОПВ, із них патентів: 108167 на винаходи, 83871 на корисні моделі, 25522 на промзразки, 176805 свідоцтв на знаки для товарів і послуг, 13 свідоцтв на топографії ІМС, 20 реєстрацій КЗПТ та 25 свідоцтв на право на використання зареєстрованих КЗПТ
  новини  ·  статті  ·  послуги  ·  інформація  ·  питання-відповіді  ·  про Ващука Я.П.  ·  контакти за сайт: 
×
Якщо ви помітили помилку чи похибку, позначте мишкою текст, що включає
помилку (все або частину речення/абзацу), і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нам.
×

12. Що може бути об’єктом авторського права?

2004-07-17
Всесвітня організація інтелектуальної власності

( (див. початок)

 

...

Авторське право — це юридичний термін, що позначає права, надані авторам літературних і художніх творів.

До числа творів, охоплюваних авторським правом, відносяться: такі літературні твори, як романи, поеми, п’єси, довідкові видання, газети і комп’ютерні програми; бази даних; фільми, музичні і хореографічні твори; такі твори образотворчого мистецтва, як картини, малюнки, фотографії і скульптури; твори архітектури, а також рекламний живопис, географічні карти і креслення.

Які права надає авторське право?

Безпосереднім авторам творів, охоронюваних авторським правом, а також їхнім спадкоємцям надаються визначені базові права. Вони є власниками виключного права на використання твору або на надання права на використання твору іншим особам на погоджених умовах. Автор твору може дозволити або заборонити:

  • його відтворення в тій або іншій формі, наприклад у виді друкованого видання або звукозапису;
  • його публічне виконання, наприклад у театральній п’єсі або в музичному творі;
  • його запис, наприклад на компакт-диск, касети або відеоплівку;
  • його відтворення засобами віщання — по радіо, кабельної мережі або через супутниковий зв’язок;
  • його переклад на інші мови або адаптацію, наприклад створення кіносценарію по мотивах роману.

Багато творів мистецтва і культури, охоронювані авторським правом (наприклад, друковані видання, звукозаписи, фільми), необхідно довести до масового споживача, зокрема засобами зв’язку, а для цього потрібні грошові кошти; тому часто автори за відповідну винагороду продають права на свої твори окремим особам або компаніям, що мають усе необхідне для збуту і поширення художньої продукції. Розмір такої винагороди найчастіше залежить від обсягу фактичного використання твору, а сама винагорода в цьому випадку називається роялті.

Термін охорони цих майнових прав, за умовами відповідних договорів ВОІВ, обмежений терміном у 50 років після смерті автора. Національним законодавством можуть бути передбачені більш тривалі терміни. Встановлені в такий спосіб терміни охорони надають авторам і їх спадкоємцям можливість одержувати економічну вигоду протягом розумного періоду часу. У рамках авторського права також передбачена охорона особистих немайнових прав, зокрема права вимагати визнання авторства, а також права не допускати внесення в твір змін, що можуть завдати шкоди репутації автора.

Автор або власник авторського права на твір може захищати свої права в адміністративному або в судовому порядку шляхом огляду приміщень з метою виявлення слідів виробництва або збереження незаконно виготовлених або «піратських» копій з оригіналу охоронюваних творів. Власник може домогтися судової заборони на таку діяльність і вимагати компенсації збитку, понесеного в результаті втрати матеріальної вигоди, і визнання авторства.

Що таке суміжні права?

За останні 50 років в області суміжних прав відбувся стрімкий розвиток. Ці суміжні права сформувалися навколо охоронюваних авторським правом творів і надають аналогічну, але найчастіше більш обмежену по обсязі і по термінах охорону:

  • виконавцям (акторам і музикантам) на їхні виконання;
  • виробникам звукозаписів (наприклад, на касетах і компакт-дисках) на їхньому звукозаписі;
  • організаціям ефірного віщання на їхні радіо і телевізійні програми.

Чому необхідна охорона авторських прав?

Авторське право і суміжні права є необхідними умовами розвитку творчості, надаючи авторам стимул у формі визнання і справедливої матеріальної винагороди. Ця система охорони прав забезпечує авторам гарантію поширення їхніх творів без остраху несанкціонованого виготовлення копій або піратства, а це, у свою чергу, забезпечує більш вільний доступ населення країн світу до культурних цінностей, до знань і розваг, а також гарантує їх більш високу якість.
Як авторське право використовує останні технічні досягнення?

В останні десятиліття області авторського права і суміжних прав дуже розширилися як наслідок упровадження досягнень науки і техніки, що, зокрема, дозволили розробити нові способи поширення творів за допомогою таких засобів глобального зв’язку, як супутниковий зв’язок і компакт-диски. Зовсім недавно з’явилася можливість поширення творів через Internet, що створило в області авторського права нові проблеми. ВОІВ приймає саму активну участь у міжнародній дискусії, що неприпиняється, з питань розробки нових норм охорони авторського права в кіберпросторі. Організація виконує адміністративні функції Договору ВОІВ по авторському праву і Договору ВОІВ по виконаннях і фонограмам, (найчастіше поєднуваних під загальною назвою «Договори ВОІВ по Internet»). У зазначених договорах утримуються міжнародні норми, спрямовані на запобігання несанкціонованого доступу до творчої продукції в Internet і інших цифрових мережах і її незаконному використанні.

Як регулюється авторське право?

Охорона авторського права не залежить від яких-небудь формальностей. Вважається, що охорона творчої продукції починається з моменту створення твору. Однак, у багатьох країнах маються національні відомства по авторському праву, а законодавство деяких країн передбачає можливість реєстрації творів з метою, наприклад, ідентифікації їхніх назв і встановлення розходжень між ними.
У багатьох власників творчої продукції не мається достатніх коштів для захисту авторських прав в адміністративному або судовому порядку, особливо з обліком усе більш широкого використання прав на літературні і музичні твори, а також прав на виконання. У результаті, у багатьох країнах з’явилися і знаходять усе більш широке поширення організації або товариства по колективному керуванню правами. Ці товариства, що спираються на значний досвід в адміністративній і юридичній діяльності, здатні надавати своїм членам послуги по збору, керуванню і розподілові роялті, отриманих за міжнародне використання творів кого-небудь з авторів-членів товариства...

 

(продовження)


джерело: Интеллектуальная собственность для бизнеса. Малые и средние предприятия (МСП)
корисний матеріал? Натисніть:




2020-11-20
Жива вода
інші статті...
© Ярослав Ващук, 2003-2023
при використанні будь-яких матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове
[pageinfo]
сайты Хмельницкого bigmir)net TOP 100