Винахідники магнітно-резонансної томографії одержали Нобелівську премію.
Вчора в Стокгольмі були оголошені імена лауреатів Нобелівської премії 2003 року в області фізіології і медицини. 10 млн шведських крон ($1,07 млн) нарівно розділять 74-літній американець Пол Лотербур з Іллінойського хімічного інституту і 70-літній англієць Пітер Менсфілд із Ноттингемського університету. Їх нагородили за розробку методу діагностики, що по значимості порівнюють з винаходом рентгена.
Цього року Нобелівська премія в області медицини і фізіології була присуджена «за відкриття в області магнітно-резонансної томографії» (МРТ). В офіційному повідомленні нобелівського комітету сказано, що «спостереження за внутрішніми органами людини за допомогою точних, атравматичних методів дуже важливо для медичної діагностики, лікування і подальшого вивчення органів і їхніх хвороб».
Головна заслуга лауреатів премії цього року полягає в тому, що вони зуміли використовувати ядерний магнітний резонанс (за відкриття якого в 1952 році була також присуджена Нобелівська премія в області фізики) у медичних цілях.
Дослідженнями цього явища нинішні нобелівські лауреати зайнялися ще на початку 1970-х років. Пол Лотербур, аналізуючи характеристики хвиль, що випускаються ядрами атомів, першим обґрунтував можливість їхньої візуалізації. Математичною обробкою цих імпульсів зайнявся Пітер Менсфілд. Він створив методику, що дозволяє швидко і точно перетворювати дані про хвилі в двомірне зображення. Через десятиліття технічні розробки допомогли використовувати досягнення вчених у медицині для спостережень внутрішніх органів.
Сьогодні МРТ вважається одним з основних методів медичної діагностики. По усьому світі щорічно проводиться більш 60 млн томографічних обстежень. МРТ значно перевершує інші методи спостережень за внутрішніми органами по ефективності і безпеці для обстежуваного.
За словами директора Інституту ядерних досліджень РАНЕЙ Віктора Матвєєва, до винаходу МРТ для подібних медичних досліджень користувалися рентгеном. Однак рентгенівське «дослідження припускає просвічування тканин органів твердими рентгенівськими променями, що руйнівно впливає на клітки організму і наносить шкоду здоров’ю людини. Магнітно-резонансна томографія зовсім безпечна».
Інші лауреати Нобелівської премії будуть оголошені на цьому тижні. Сьогодні стануть відомі лауреати премії в області фізики, у середу – в області хімії й економіки. Премія миру буде вручена в п’ятницю.
корисний матеріал? Натисніть:
|