На головну | Пишіть нам | Пошук по сайту тел (063) 620-06-88 (інші) Укр | Рус | Eng   
На земній кулі зареєстровано більше 30 млн. торговельних марок (в Україні – понад 100 тис.) і це число зростає щороку майже на мільйон
  новини  ·  статті  ·  послуги  ·  інформація  ·  питання-відповіді  ·  про Ващука Я.П.  ·  контакти за сайт: 
×
Якщо ви помітили помилку чи похибку, позначте мишкою текст, що включає
помилку (все або частину речення/абзацу), і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нам.
×

Нобелівські премії за 2002 рік

2003-07-01

 

Реймонд Девіс та Рікардо Джаконі із США і японець Масатоші Кошиба дістали премію з фізики за «відкриття нових вікон у космос». «Скориставшись дуже незначною частиною Всесвіту, вони спромоглися витлумачити глобальні процеси, що в ньому відбуваються, у тому числі в галузі фізики Сонця, зірок і галактик,» — заявила Королівська академія наук у Швеції.

Премію з хімії присуджено американцю Джону Фенну, японцю Коічі Танаке і швейцарцю Курту Вютріху за вдосконалення методик виявлення і структурного аналізу біологічних макромолекул, зокрема, протеїнів. Завдяки їхнім працям тепер стали зрозумілішими процеси, що відбуваються в організмі людини, а нові методи допомогли підвищити достовірність діагностики захворювань.

Роберт Хорвіц із США, британці Сідні Бреннер та Джон Салстон дістали премію з медицини за відкриття генів, які контролюють розвиток органів і програмують загибель клітин. Ученим пощастило зробити це відкриття завдяки … черв’якові — крихітній нематоді завдовжки 1 мм. Результати їхньої праці допоможуть боротися з раком, який виникає, коли порушуються механізми регуляції тривалості життя клітин.

Премію з літератури вручено угорському письменникові Імре Кертешу «за літературу, яка протиставляє тендітність особистості варварському деспотизмові історії» (він, зокрема, пише про життя в концтаборі Освенціма). За увагою до неї преси літературна премія затьмарила навіть премію миру. Це єдина з шести номінацій, де не домінують американці.

Лауреатом премії миру став колишній президент США Джиммі Картер, який дістав її за зусилля з мирного врегулювання конфліктів і боротьбу за права людини. 78-річний Картер сказав, що телефонний дзвінок з Нобелівського комітету розбудив його о пів на п’яту ранку, за півгодини до того, як він зазвичай прокидається. Проте таке пробудження припало йому до душі. Комітету цього разу довелося робити вибір з рекордної чисельності кандидатів — 156-ти, серед яких — Європейський суд з прав людини та гаазький трибунал по Югославії, президент Афганістану Хамід Карзай, президент США Джордж Буш, прем’єр-міністр Великобританії Тоні Блер, Папа Римський Іван Павло ІІ, Фідель Кастро і лідер групи U2 Боно.

Премію з економіки поділили Деніел Кане ман та Верон Сміт за інтеграцію психологічних досліджень в економічну науку, вивчення здатності людини робити оцінку ситуації і приймати рішення за умов невизначеності, а також використання лабораторних експериментів для економічного аналізу. Найдивовижнішим у цій події те, що премію дістали економіст і психолог. За цілої історії присудження премії з економіки лауреатами вже були не економісти, приміром, математик. Але надання премії психологу — факт безпрецедентний і, як на деяких економістів, доволі суперечливий, оскільки в економічних колах захоплення так званою «теорією поведінкових фінансів» вважається нічим іншим як скороминущою модою.


корисний матеріал? Натисніть:




інші новини...
© Ярослав Ващук, 2003-2023
при використанні будь-яких матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове
[pageinfo]
сайты Хмельницкого bigmir)net TOP 100