На головну | Пишіть нам | Пошук по сайту тел (063) 620-06-88 (інші) Укр | Рус | Eng   
Патентний повірений на безоплатній основі надає консультації
  новини  ·  статті  ·  послуги  ·  інформація  ·  питання-відповіді  ·  про Ващука Я.П.  ·  контакти за сайт: 
×
Якщо ви помітили помилку чи похибку, позначте мишкою текст, що включає
помилку (все або частину речення/абзацу), і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нам.
×

Авторські права на ідею або сценарій телегри

2011-06-29
Питання:

1) якби ідею кросворда або сюдоку придумав я зараз, то періодичні видання, які їх друкують, зобов’язані мені виплачувати авторську винагороду (за ідею кросворда або сюдоку)?

2) у мене є сценарій телегри. Якщо по ньому поставлять телегру без моєї згоди тільки тому, що я їм його відіслав без укладання контракту (повне авторське право належить мені), чи зобов’язані вони будуть на мою вимогу виплатити мені компенсацію на моїх умовах, при цьому якщо вони перебувають поза межами України (приміром, у Голландії або в Англії)?

3) якщо в телегрі "Хто хоче стати мільйонером", припустимо, забрати всі підказки, залишивши принцип, по якому гравець попадає в студію й до ведучого, і змінити неспаленні суми, ну й додати ще який-небудь елемент, чи буде такий сценарій вважатися самостійним або плагіатом? (мій сценарій не заснований на даній телегрі, питання задане для того, щоб зрозуміти принцип захисту авторського права);

4) мою телегру також можна переробити для використання на комп’ютері. Хто буде вважатися автором даної комп’ютерної гри, якщо її зроблять без мого відома?Відповідь:

1. Автори кросвордів (у тому числі японоської гри "судоку", що, думаю, також можна віднести до кросвордів) звичайно укладають договір з виданням, що розміщає їхні кросворди. Умови договору можуть бути різними, але якщо це для автора кросвордів професія й хліб насущний, то він вправі одержувати адекватну оплату, що обмовляє з виданням. У цьому випадку мова йде саме про новий кросворд, але не про саму ідею (принцип) кросворда, що йде далеко в минуле. Якщо ж Ви говорите саме про придуману Вами принципово нову грі, то думаю, що доцільно авторський опис цієї гри депонувати (у ДДІВ й т.п.) для підтвердження Вашого пріоритету. Або опублікувати цей опис гри у відповідному виданні, вказавши на новизну розробки. Грошей від цього Ви, швидше за все, не одержите, але зате залишитеся на століття автором нової гри. Коли ж гра "піде в маси", можна буде заробляти на конкретних завданнях для цієї гри, аналогічно тому, як складаються нові кросворди. Зроблю застереження: якщо це гра (іграшка) не чисто логічна (розумова), як судоку, а типу "кубик Рубіка", тобто зі складних, що розкладаються (збираються) деталей і т.п., то цілком імовірно, що її можна запатентувати як винахід або корисна модель (наприклад, вузли зчленування кубика, змійок і ін.), або промисловий зразок (дизайн) виробу (наприклад, ігри типу "лего", інших настільних ігор). Тоді у власника патенту будуть виключні права на введення гри в комерційний оборот.

2. Ситуація зі сценарієм, що автор посилає на телебачення або куда-небудь ще, а потім бачить її втілення, без найменшої подяки й оплати, досить типова. Можна порадити депонувати цей сценарій, попередивши про це одержувачів, які звичайно під видом тендера (конкурсу) безкоштовно користуються плодами праці розроблювачів. Якщо Ви будете мати у своєму розпорядженні підтвердження авторства цього сценарію, то цілком імовірно, питання можна вирішити в претензійному або судовому порядку. У всякому разі, за таку справу візьметься адвокат або інший представник. У Вашім випадку справа ускладнюється використанням сценарію поза межами України.

Не секрет, що більшість (якщо не всі) шоу-програми, ігри й т.д. на українському телебаченні є калькою з аналогічних західних. Однак це не бентежить ні українських "авторів" цих програм/ігор, ні продюсерів, ні саме телебачення. Найчастіше робиться по мінімуму — міняється (перекладається з перекручуванням) назва програми/гри, інше дається без змін. І поки не чутно масових і гучних судових процесів по таких випадках.

Так що судитися з голландським або англійським телебаченням, звичайно, можна, якщо є для цього ресурси на оплату адвокатів і комерційна вигода у випадку виграшу.

Це при тім, що авторське право по своїй суті екстериторіально й в ідеалі повинне захищати незалежно від країни походження. Проте, ряд країн реєструє (депонує) об’єкти авторських прав, незалежно від реєстрації (депонування) у країні, де вони спочатку виникли. Така реєстрація (депонування) робиться за заявою й під відповідальність особи, що реєструє.

3. "Авторські права не поширюються на ідеї, принципи, відкриття й ін." (ЗУ "Про авторське право та суміжні права"). Тому захищена не ідея сценарію, а його зміст. І все питання в тім — наскільки істотно Ви зміните цей зміст. Залежно від цього й буде вирішуватися питання про плагіат. Існує думка, що в усьому світі є всього кілька сотень (якщо не десятків) ідей казок. Однак самих казок мільйони й в усіх є автори. Читаючи казки різних народів, дивуєшся подібності сюжетів і поводження героїв. Але ніхто не вправі висунути претензії іншому авторові на ідею казки. Тому можна умовно вважати, що в цьому випадку авторське право відображає й захищає не ідею, а форму вираження, і таких форм може бути нескінченна безліч.

4. Якщо це просто перенесення телегри на комп’ютер, тобто продаж на носіях (СД і ін.), то думаю, що без Вашої згоди буде порушення авторських прав. Якщо ж на основі телегри зроблена комп’ютерна програма, то вона сама по собі є об’єктом авторських прав. Крім того, усе знову залежить від ступеня переробки. Якщо дійсно має місце просто "перенесення", то в наявності порушення. Якщо ж творча переробка із запозиченням ідей (принципів), то це не є порушення авторських прав, тому що Ваші ідеї втілені в іншій формі, ніж Вами, а значить — мають іншого автора.Ідея гри

Сценарій програми

Сценарій телешоу

Захист авторського права на сценарій

корисний матеріал? Натисніть:

групи: порушення прав; порушення прав; порушення прав
теги: винахід; корисна модель; промисловий зразок; реєстрація; договір; винагорода; судова практика; плагіат; компенсація; комп'ютерні технології; дизайн
інші питання...
© Ярослав Ващук, 2003-2023
при використанні будь-яких матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове
[pageinfo]
сайты Хмельницкого bigmir)net TOP 100