Розглядом заявок на отримання патентів на винаходи, корисні моделі і промислові зразки займається уповноважений державний орган - Державний департамент інтелектуальної власності. Конкретно експертизу заявок здійснює Укрпатент, що входить в систему Держдепартаменту.
Патентування можна проводити дистанційно, відправляючи всі документи поштою на адресу Укрпатенту: вул. Глазунова, 1, м. Київ - 42, 01601. Адміністративними регламентами також передбачена передача документів заявки по факсу, що дозволяє значно скоротити час і зберегти пріоритет. Але при цьому оригінали документів, переданих факсом, повинні бути представлені в Укрпатент протягом 1 місяця з дати надходження їх факсом, разом із супровідним листом, що ідентифікує документи, що надійшли раніше факсом.
Крім того, адміністративними регламентами передбачена також подача заявок в електронному вигляді з використанням електронно-цифрового підпису, однак такий спосіб подачі заявок поки знаходиться на стадії підготовки до його масового використання. Інформацію про це можна подивитися на офіційному сайті Держдепартаменту http://www.sdip.gov.ua/. У 2010 році Укрпатент успішно провів дослідну перевірку першої черги автоматизованої системи безпаперового діловодства експертизи винаходів - системи електронної подачі заявок на винаходи, в якій брав участь і Я. Ващук, серійна експлуатація планується розпочатися найближчим часом.
У відношенні надання патентно-ліцензійних послуг патентознавцями, які не є патентними повіреними, можна повідомити, що обов'язок вдаватися до послуг патентних повірених для ведення справ з Укрпатентом стосується тільки зарубіжних заявників.
Українські ж юридичні та фізичні особи мають право як самостійно вести справи з Укрпатентом, так і вдаватися до послуг фахівців, у тому числі юристів, патентознавців або патентних повірених. У той же час можна сказати, що атестований і контрольований Держдепартаментом патентний повірений, як правило, є більш надійним контрагентом при наданні професійних послуг.