На головну | Пишіть нам | Пошук по сайту тел (063) 620-06-88 (інші) Укр | Рус | Eng   
Держава повинна побачити переваги людського потенціалу — знань, інтелектуальної власності, ідей — перед нафтою, газом, металом і нерухомістю: на відміну від природних копалин людський потенціал має здатність накопичуватися.
  новини  ·  статті  ·  послуги  ·  інформація  ·  питання-відповіді  ·  про Ващука Я.П.  ·  контакти за сайт: 
×
Якщо ви помітили помилку чи похибку, позначте мишкою текст, що включає
помилку (все або частину речення/абзацу), і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нам.
×

Реєстрація договорів комерційної концесії

2010-12-09
Питання:

Наша фірма ТОВ "ХХХ" збирається зайнятися франчайзингом, де ми будемо франчайзером. Ми маємо свою мережу магазинів роздрібної та оптової торгівлі, де у нас вироблений свій стиль, методи і технології ведення бізнесу. Є клієнти, які хочуть працювати за нашими стандартами, тобто по франчайзингу.

Що необхідно для ведення цього виду бізнесу та реєстрації франчайзингу? Як його захистити, щоб ніхто не зміг користуватися нашим стилем, методом і технологіями ведення бізнесу?

Найменування наших магазинів ми хотіли зареєструвати як наш товарний знак (бренд), але в реєстрації нам з причин схожості з географічною назвою відмовили. Що можна зробити в цьому випадку?



Відповідь:

1. Ведення бізнесу на основі договору комерційної концесії (закордонна назва — франчайзингу) передбачає обов'язкову реєстрацію договору між сторонами.

Відповідно до пункту 2 статті 1118 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) та пунктом 2 статті 367 Господарського кодексу України договір комерційної концесії підлягає державній реєстрації органом, який здійснив реєстрацію суб'єкта господарювання, що виступає за договором, як правоволоділець.

2. Якщо за цим договором передаються права на товарні знаки (торговельні марки) та/або патенти, то такі договори підлягають обов'язковій реєстрації в Державному департаменті інтелектуальної власності (далі – Держдепартамент). Договір Ви можете скласти самі або ми можемо підготувати текст і потім будете узгоджувати між сторонами договору.

Відповідно до статті 1114 ЦКУ, законів України про охорону прав на об'єкти інтелектуальної власності та Положення про Держдепартамент, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 червня 2000 р.. № 997, Держдепартамент є органом, що здійснює державну реєстрацію договорів щодо розпоряджання майнових прав інтелектуальної власності, зокрема ліцензійних договорів про надання дозволу на використання об'єктів права інтелектуальної власності, що охороняються на території України. При цьому законодавством України не передбачено, що Держдепартамент є органом, який здійснює державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та договорів комерційної концесії.

Також зазначаємо, що на відміну від договорів комерційної концесії, ліцензійні договори про надання дозволу на використання об'єктів права інтелектуальної власності не підлягають обов'язковій державній реєстрації, а також їх державна реєстрація здійснюється на вимогу ліцензіара або ліцензіата у порядку, встановленому законом. Відсутність державної реєстрації ліцензійного договору не впливає на чинність прав, наданих за ліцензією або іншім договором, та інших прав на відповідній об'єкт права інтелектуальної власності, зокрема на право ліцензіата на звернення до суду за захист свого права (стаття 1114 ЦКУ).

При цьому звертаємо Вашу увагу на те, що державна реєстрація ліцензійного договору про надання дозволу на використання об'єкта права інтелектуальної власності не буде вважати реєстрацією договору комерційної концесії.

3. Термін реєстрації такого договору в Держдепартамент зазвичай 2-3 місяців. Держмито і наші послуги зі складання договору залежно від його обсягу, складності і вимог сторін, а також супроводження експертизи — 1500-3000 грн. за один знак.

4. Для захисту стилю, методів і технології ведення бізнесу можна використовувати режим захисту авторським правом і/або товарним знаком. У першому випадку реєструється на ім'я автора/авторів (а потім ці права переуступають на фірму) один з відповідних об'єктів (бізнес-план і програма діяльності фірми, проект ведення бізнесу тощо).

У другому випадку реєструється торгова марка (якщо франчайзер ще не має торгової марки, під якою буде на основі договору виступати франчайзі).

5. Реєстрація торгової марки (товарного знаку) може зайняти  до 1,5 року і коштувати від 4000 грн., в залежності від виду знака (слово, малюнок, комбінація слова і малюнка), кількості класів товарів і послуг, які будуть маркуватися даними товарним знаком, а також терміновості реєстрації (за 8 або 2 міс.).

6. Укрпатент може відмовити через схожість знаку з географічним найменуванням, тому потрібно подивитися шляхи обходу цієї перешкоди, якщо ще не вичерпані можливості для апеляції.

7. Оскільки реєстрація нового знаку займе до 1,5 року, доцільно придбати готовий знак і відразу вводити його в господарський оборот.

На нашому сайті під банером "товарні знаки на продаж" наведено кілька десятків товарних знаків, з яких Ви можете вибрати будь-який для потрібного класу.

8. Можлива також розробка і реєстрація нового знаку, однак варто врахувати, що до його реєстрації договір франшизи не буде реєструватися, а можлива тільки безпатентна франшиза (тобто без передачі прав на товарний знак).

Розробка словесного знака може коштувати 800-1500 грн., робота художника (дизайнера) може коштувати 300-500 дол.



ДОГОВІР КОМЕРЦІЙНОЇ КОНЦЕСІЇ


ФРАНЧАЙЗИНГ


РЕЄСТРАЦІЯ ЛІЦЕНЗІЙНОГО ДОГОВОРУ


РЕЄСТРАЦІЯ ТОРГОВОЇ МАРКИ


РОЗРОБКА ТОВАРНОГО ЗНАКА

корисний матеріал? Натисніть:

групи: реєстрація прав
теги: твір мистецтва; торговельна марка; закон, постанова; реєстрація; експертиза; договір; ліцензія; судова практика; сайт; терміни; напої; апеляція; клієнти




інші питання...
© Ярослав Ващук, 2003-2023
при використанні будь-яких матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове
[pageinfo]
сайты Хмельницкого bigmir)net TOP 100