На головну | Пишіть нам | Пошук по сайту тел (063) 620-06-88 (інші) Укр | Рус | Eng   
Прибутки від використання патентів у світі зросли від 3 млрд дол. у 1982 році до 120 млрд дол. у 2003 році
  новини  ·  статті  ·  послуги  ·  інформація  ·  питання-відповіді  ·  про Ващука Я.П.  ·  контакти за сайт: 
×
Якщо ви помітили помилку чи похибку, позначте мишкою текст, що включає
помилку (все або частину речення/абзацу), і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нам.
×

Про правомірність розміщення на власному сайті картинок, фотокарток, роликів та пісень з кінофільмів

2006-10-12
Валентин ЧЕБОТАРЬОВ

Питання: Які платежі необхідно здійснювати та наявність чиїх дозволів потрібна у разі розміщення на власному сайті картинок, фотокарток, роликів та пісень з кінофільмів і інших подібних матеріалів?

 

Відповідь: Відповідно до статей 433 та 449 Цивільного кодексу України (далі — Кодекс) у даному випадку при розміщенні на власному сайті ви використовуєте об’єкти авторського права та суміжних прав.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 440 Кодексу майновим правом інтелектуальної власності на твір є виключне право дозволяти використання твору. Частина 2 цієї статті передбачає, що майнові права на твір належать його авторові, якщо інше не встановлено договором чи законом.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 452 Кодексу майновим правом інтелектуальної власності на об’єкти суміжних прав (зокрема, виконання, фонограми, відеограми) є виключне право дозволяти використання об’єкта суміжних прав. Частина 2 цієї статті передбачає, що майнові права інтелектуальної власності на об’єкт суміжних прав належать відповідно виконавцеві, виробнику фонограми, виробнику відеограми чи організації мовлення, якщо інше не встановлено договором чи законом.

Пунктом 9 частини 3 статті 15 Закону України «Про авторське право і суміжні права» (далі — Закон) встановлено, що виключне право автора (чи іншої особи, яка має авторське право) на дозвіл використання твору іншими особами дає йому право дозволяти або забороняти подання своїх творів до загального відома публіки таким чином, що її представники можуть здійснити доступ до творів з будь-якого місця і у будь-який час за їх власним вибором.

Пунктом 6 частини 1 статті 453 та пунктом 4 частини 1 статті 454 Кодексу передбачається, що використанням записаного виконання або фонограми, відеограми є забезпечення засобами зв’язку можливості доступу будь-якої особи до виконання або фонограми, відеограми з місця та в час, обраних нею.

Розміщення об’єктів авторського права і (або) суміжних прав у мережі Інтернет таким способом, як це визначено у наведених вище статтях Закону та Кодексу, буде правомірним лише після отримання дозволу на зазначений спосіб використання зазначених об’єктів.

Отже, для правомірного використання об’єктів авторського права і суміжних прав шляхом надання доступу необхідно отримати дозвіл на цей спосіб використання від власників виключних майнових прав на твори, виконання, фонограми, відеограми. Цими власниками є суб’єкти авторського права і (або) суміжних прав (автор, виконавець, виробник фонограми, відеограми).

Оскільки правовідносини щодо розпорядження майновими правами інтелектуальної власності є цивільними, то їх контрагенти, в тому числі суб’єкти авторського права (стаття 435 Кодексу, стаття 7 Закону) та суміжних прав (стаття 450 Кодексу, стаття 36 Закону) мають можливість врегулювати у договірному порядку питання, які стосуються, зокрема, способів використання твору, фонограми, відеограми; переробки твору, зміни форми твору, зміни форми його фіксації; передання виключних прав тощо.

Види договорів, на підставі яких здійснюється використання об’єктів авторського права і суміжних прав (у тому числі творів, фонограм, відеограм) та вимоги щодо їх оформлення передбачені статтями 1108-1113 Кодексу та статтями 31-33 Закону.

Відповідно до частини 5 статті 15 Закону за винятком випадків, передбачених статтями 21-25 Закону, автор (чи інша особа, яка має авторське право) має право вимагати виплати винагороди за будь-яке використання твору. Винагорода може здійснюватися у формі одноразового (паушального) платежу, або відрахувань за кожний проданий примірник чи кожне використання твору (роялті), або комбінованих платежів.

Розмір і порядок виплати авторської винагороди за створення і використання твору встановлюються в авторському договорі або у договорах, що укладаються за дорученням суб’єктів авторського права організаціями колективного управління з особами, які використовують твори.

Стаття 45 Закону передбачає, що суб’єкти авторського права і суміжних прав можуть управляти своїми правами особисто, через свого повіреного, через організацію колективного управління.

Згідно з абзацом 2 частини 1 статті 48 Закону організації колективного управління діють у межах повноважень, одержаних від суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав. Тобто, управління майновими правами відповідних суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав через організації колективного управління можливе у разі отримання організацію від суб’єкта повноважень щодо управління його правами на ті види використання, які зазначені у цьому листі.

корисний матеріал? Натисніть:




2020-11-20
Жива вода
інші статті...
© Ярослав Ващук, 2003-2023
при використанні будь-яких матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове
[pageinfo]
сайты Хмельницкого bigmir)net TOP 100