На головну | Пишіть нам | Пошук по сайту тел (063) 620-06-88 (інші) Укр | Рус | Eng   
«Венчурний бізнес — це коли інвестуються 10 компаній, з них половина стає банкрутами, у трьох ви повертаєте свої інвестиції, одна дає 10-кратне зростання й у ще одній компанії прибуток в 100 разів перевищує вкладення» — Тім Дрейпер
  новини  ·  статті  ·  послуги  ·  інформація  ·  питання-відповіді  ·  про Ващука Я.П.  ·  контакти за сайт: 
×
Якщо ви помітили помилку чи похибку, позначте мишкою текст, що включає
помилку (все або частину речення/абзацу), і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нам.
×

Якщо розроблена Вами модель одягу виготовляється конкурентом...

2005-09-20
Ярослав Ващук

Це може трапитися з кожним: Ваші авторські права порушили.

Найпоширеніше порушення авторських прав у світі моди — це плагіат: Ви виявили, що модель одягу, представлена на показі пару місяців назад відмінно розкуповується в магазинах міста. Однак у Вас виготовлювач не просто забув запитати, він зтверджує, що модель була розроблена його дизайнерами й всі Ваші спроби домовитися по доброму не закінчуються нічим гарним.

Що робити, щоб відстояти свої права й покарати порушника?

Теоретично процедура захисту авторських прав виглядає просто: треба запастися доказами своєї правоти, бажано висунути претензії — і можна звертатися в суд. Погодитеся, виглядає все дуже спокусливо: рідкий випадок сполучення стислості й визначеності.

На практиці все виявляється далеко не так просто й приємно.

Якщо Ви зштовхнулися з порушенням Ваших прав, треба, насамперед, забезпечити докази двох обставин: по-перше, володіння авторськими правами, а по-друге, факту порушення Ваших прав.

Доказом Вашого авторства для суду можуть служити, наприклад, показання свідків.

Свідок повинен з’явитися в суд і дати показання про те, наприклад, що саме цю модель він бачив у Вас у майстерні або на показі якийсь час назад. Він повинен бути готовим до питань, при яких обставинах він її бачив, чи добре він її розглянув, наскільки добре (чи не переплутав чого).

Краще, якщо свідок не один, а як мінімум двоє. Хоча треба все таки відзначити, що це не той вид доказів, що приймається в суді за «чисту монету» і бажано все таки запастися ще й іншими доказами.

Один із самих надійних видів доказів є письмові докази. До письмових доказів ставляться акти приймання — здачі робіт, договори, довідки, ділова кореспонденція, документи про участь у виставках, конкурсах з даним твором позивача, дипломи, призи або інші нагородження за створення твору.

Як доказ авторства (володіння авторським правом) у суд можуть також представлятися екземпляри свідоцтв про депонування й реєстрацію творі (це можуть бути, наприклад, ескізи моделей) в УААСП, екземпляри свідоцтв Бібліотеки Конгресу США й т.д., свідоцтва ДДІВ на промисловий зразок і т.д.

Добре б мати зйомки показів Ваших колекцій.

Якщо Ваші твори показували по телебаченню, то необхідно зберігати запис бажано всієї програми як зіницю ока, оскільки це також є вагомим доказом для суду. Природно, якщо при цьому саме Вас назвали автором.

Головне, щоб із всіх перерахованих матеріалів зовсім чітко виходило те, що автором твору, що оспорюється, є саме ВИ.

Докази порушень можуть бути будь-які, але бажано, щоб вони були незаперечними й «зручними» для подання в суд.

Що Ви можете вимагати?

Відповідно до Закону України «Про авторське право й суміжні права» і Ви можете жадати від порушника:

1) визнання прав, тобто публічного визнання Вас як автор твору;

2) відновлення положення, що існувало до порушення прав, тобто наприклад знищення контрафактних екземплярів, вказівка імені при використанні Вашого твору (якщо, наприклад, не вказали Ваше ім’я в журналі або каталозі, де надрукували Ваш твір);

3) припинення дій, що порушують право або створюють погрозу його порушення, тобто заборона продажу контрафактної продукції, її реклами й т.д.;

4) відшкодування збитків, включаючи упущену вигоду.
Відповідно до ЦКУ під «збитками» розуміються витрати, які особа, чиє право було порушено, зробило або повинне буде зробити для відновлення порушеного права, а також неодержані доходи, які ця особа одержала б при звичайних умовах цивільного обороту, якби його права на було порушено (упущена вигода).
При цьому збитками можна вважати, наприклад, Ваші витрати на юриста, покупку контрафактної продукції (для доказу порушення) і т.д.
Суму упущеної вигоди можна порахувати простим математичним шляхом, тобто ця сума яку Ви б одержали, якби порушник або хто-небудь інший уклали з Вами договір і виплатили винагороду.

5) стягнення компенсації моральної шкоди.
Компенсація моральної шкоди, відповідно до ЦКУ здійснюється в грошовій формі. Розмір компенсації визначається судом залежно від характеру заподіяних потерпілому фізичного й морального страждань, а також провини порушника.

Склавши в торбинку докази й додавши до них рішучість боротися, можна починати висувати претензії — «качати права» шляхом спрямування порушникам рекомендованих листів з вимогами «назавжди припинити й усе компенсувати».

У відповідь на Ваше письмове звертання до порушників вони відповіли гордим мовчанням або здивуванням?

Що робити далі? Визначити суд, куди можна звернутися за захистом своїх прав і скласти позовну заяву.


джерело: Інтернет-сайт «ВЯПат»
корисний матеріал? Натисніть:




2020-11-20
Жива вода
інші статті...
© Ярослав Ващук, 2003-2023
при використанні будь-яких матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове
[pageinfo]
сайты Хмельницкого bigmir)net TOP 100