На головну | Пишіть нам | Пошук по сайту тел (063) 620-06-88 (інші) Укр | Рус | Eng   
«Венчурний бізнес — це коли інвестуються 10 компаній, з них половина стає банкрутами, у трьох ви повертаєте свої інвестиції, одна дає 10-кратне зростання й у ще одній компанії прибуток в 100 разів перевищує вкладення» — Тім Дрейпер
  новини  ·  статті  ·  послуги  ·  інформація  ·  питання-відповіді  ·  про Ващука Я.П.  ·  контакти за сайт: 
×
Якщо ви помітили помилку чи похибку, позначте мишкою текст, що включає
помилку (все або частину речення/абзацу), і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нам.
×

У Росії практично діючими є тільки 35% виданих патентів

2005-05-05
Борис Сімонов

На урочистих зборах з нагоди святкування Міжнародного дня інтелектуальної власності виступив керівник Федеральної служби по інтелектуальній власності, патентам і товарним знакам Борис Сімонов. Він відзначив, що через рік після утворення нової структури — Роспатента, що стала виконувати функції Державного патентного відомства, можна зробити висновок, що за цей період ринок інтелектуальної власності в РФ остаточно сформувався. Державні патентні інспектори працюють в особливому режимі: кожний з них видає в день три охоронних документи й п’ять приймає до розгляду. У наступному році ці цифри зростуть відповідно до чотирьох і шести, обіцяє керівник патентного відомства.

За словами Б.Сімонова, до моменту створення нового відомства в палаті по патентних спорах Роспатента зібралося понад 2400 справ, більша їхня частина була заведена в 2001-2002 р., а вповільнення роботи було пов’язане з реорганізацією Вищої патентної палати й Апеляційної палати (Роспатента). Б.Сімонов відзначив, що палата по патентних спорах в 2004 році розглянула 2050 справ — у три рази більше, ніж це було зроблено в 2003 році. По багатьох інших показниках намічені на 2004 рік плани виконані: було прийнято до розгляду понад 80 тис. заяв на об’єкти інтелектуальної власності, видано понад 70 тис. охоронних документів. За весь період існування Державного патентного відомства зареєстровано понад 320 тис. патентів на винахід, 90 тис. патентів на корисні моделі, 30 тис. патентів на промислові зразки, 400 тис. на кошти індивідуалізації, підкреслив Б.Сімонов.

Аналіз діючих патентів на об’єкти інтелектуальної власності, повідомив він, показує, що «практично діючими є тільки 35% виданих патентів». Наприклад, з 320 тис. патентів на винаходи діють на практиці 108 тис., з 90 тис. патентів на корисні моделі — 29 тис., з 30 тис. промислових зразків — 11,5 тис. На думку Б.Сімонова, правовласники, які подавали свої заявки на одержання охоронного свідоцтва, зневірилися в попиті на свої пропозиції, не змогли реалізувати патенти, на які вони покладали більші надії. «У Росії ще не створені умови по повномасштабному використанню результатів інтелектуальної власності на користь економіці РФ», — резюмував керівник Роспатента.

Він також помітив, що в умовах повного державного фінансування науки більше третини всіх патентів зареєстровано фізичними особами. З наукових й освітніх установ і підприємств галузей промисловості самі великі портфелі патентів належать Кубанському технологічному університету (понад 800 патентів), Уляновському технічному університету (понад 700 патентів), компанії Лукойл (300 патентів). Інститути РАН також є найбільшими патентовласниками й мають у своєму активі більше 3 тис. діючих патентів РФ, сказав він.

Б.Сімонов також помітив, що відповідно до діючого законодавства всі об’єкти інтелектуальної власності, які фінансуються з федерального бюджету, ставляться до суб’єкта правовідносин — РФ. «Можна побачити, що тільки 0,3% всіх патентів зареєстровано на ім’я РФ», — підкреслив Б.Симонов. На його думку, стан ринку об’єктів промислової власності відображає незадовільну ситуацію, коли пропозиції розроблювачів перевищують попит на технологічні новинки.

Кількість винаходів, які знайшли фактичну реалізацію в рамках господарської діяльності або самого правовласника або тих, кому він довірився й дав у керування свої права, показує, що в господарюючих суб’єктів (відповідно до офіційної звітності) надзвичайно мала частка нематеріальних активів. «Фактично частка нематеріальних активів, що представляють суб’єкт правовідносин — РФ, становить менш 1%», — підкреслив Б.Сімонов. За його словами, ця ситуація знижує активність багатьох розроблювачів, НДІ й промислових підприємств, тому що «поки немає механізмів мотивації, які дозволять використати результати інтелектуальної діяльності у виробництві й у галузевих наукових установах». Поки є тільки окремі організації, які зуміли створити таку мотивацію усередині своїх підприємств, і мають досвід успішної практичної реалізації своїх винаходів, сказав Б.Сімонов. Серед них: Інститут каталізу імені Борецкого Сибірського відділення Російської Академії наук, Інститут гірничої справи Уральського відділення Російської Академії наук, Інститут нафтохімії й каталізу АН РБ й УНЦ РАН ГУ, Інституту хімії й нафти Сибірського відділення РАН.

«Ці інститути є лідерами в системі РАН, вони щорічно подають порядку 25-30 заявок. Їхні портфелі нараховують понад 150-200 діючих патентів», — підкреслив керівник Роспатента.

Він також помітив, що ефективне використання інтелектуальної власності в підприємницькій діяльності пов’язане з рядом проблем фінансового, законодавчого й організаційного характеру, які необхідно вирішити.

джерело: «Ай Пи Про»
корисний матеріал? Натисніть:




2020-11-20
Жива вода
інші статті...
© Ярослав Ващук, 2003-2023
при використанні будь-яких матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове
[pageinfo]
сайты Хмельницкого bigmir)net TOP 100