На головну | Пишіть нам | Пошук по сайту тел (063) 620-06-88 (інші) Укр | Рус | Eng   
Держава повинна побачити переваги людського потенціалу — знань, інтелектуальної власності, ідей — перед нафтою, газом, металом і нерухомістю: на відміну від природних копалин людський потенціал має здатність накопичуватися.
  новини  ·  статті  ·  послуги  ·  інформація  ·  питання-відповіді  ·  про Ващука Я.П.  ·  контакти за сайт: 
×
Якщо ви помітили помилку чи похибку, позначте мишкою текст, що включає
помилку (все або частину речення/абзацу), і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити нам.
×

Попередні договори

2005-04-22
Реутова Надія

Можливість і порядок укладання попередніх договорів регулюються як Цивільним кодексом України (ст. 635 «Попередній договір»), так і Господарським кодексом України (ст. 182 «Особливості укладання попередніх договорів»). Спробуємо об’єднати їх положення.
Відповідно до норм зазначених кодексів, попереднім договором є договір, сторони якого зобов’язуються протягом визначеного терміну або у визначений термін укласти основний договір у майбутньому на умовах, встановлених попереднім договором.

Термін для укладення основного договору обмежений одним роком з моменту укладення попереднього договору.

Попередній договір має містити умови, що дозволяють визначити предмет, а також інші істотні умови основного договору. До укладення попередніх договорів не застосовується загальний порядок укладення господарських договорів, визначений у ст. 181 ГК України.
Для попереднього договору обов’язковою є письмова форма.

Сторона, що необґрунтовано відхиляється від укладання основного договору, має відшкодувати іншій стороні збитки через прострочення, якщо інше не встановлено попереднім договором або законом. Інша сторона також має право вимагати укладання основного договору в судовому порядку.

Якщо жодна із сторін протягом визначеного терміну не направляє іншій стороні пропозиції про укладення основного договору, зобов’язання, встановлене попереднім договором, припиняється.

Необхідно розрізняти попередній договір і договір про наміри, який не містить волевиявлення сторін щодо надання йому сили попереднього договору.

Якщо говорити про конкретні види попередніх договорів, застосовуваних на практиці, то до них можна віднести, наприклад, форвардний контракт, ф’ючерсний контракт та опціон, об’єднані загальним поняттям — деривативи.

Відповідно до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», деривативом є стандартний документ, що засвідчує право і/або зобов’язання придбати або продати цінні папери, матеріальні або нематеріальні активи, а також грошові кошти на визначених умовах у майбутньому.

Залежно від того що саме продається або купується як базовий актив — товари, цінні папери чи валютні кошти — деривативи поділяються відповідно на товарні, фондові або валютні. Положення про вимоги до стандартної (типової) форми затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1999 р. № 632 (далі — постанова № 632). Правила випуску й обігу фондових деривативів затверджені Рішенням ДКЦПФР від 24 червня 1997 р. № 13, валютних деривативів — постановою Правління НБУ від 7 липня 1997 р. № 216 (далі — постанова № 216).

Умови, встановлювані деривативами різних видів, істотно відрізняються один від одного за багатьма параметрами — за сферою обігу, за моментом фіксації цін, за ступенем відповідальності за невиконання умов, за можливістю відмови від договору, за умовами передачі контракту іншим особам тощо. Тому розглянемо кожний з них докладніше.

ФОРВАРДНИЙ КОНТРАКТ

Форвардний контракт — це стандартний документ, що засвідчує зобов’язання особи придбати або продати базовий актив у визначений час на визначених умовах у майбутньому, з фіксацією цін такого продажу при укладенні форвардного контракту.

Таким чином, якою б не була фактична ціна базового активу до моменту виконання основного договору, він буде проданий або придбаний за заздалегідь встановленою твердою ціною. Через коливання цін кожна зі сторін, зрозуміло, може опинитися як у виграші, так і в програші. Але, з іншого боку, продавець, який трохи втратив у ціні, одержав можливість гарантованого збуту й уникнув зайвих витрат на пошуки покупців та рекламу, зміг більш чітко спланувати й оптимізувати рух товарних і фінансових потоків.

Традиційно товарні форвардні контракти застосовуються в сільському господарстві. Це дозволяє сільгоспвиробникам гарантовано й беззбитково реалізувати майбутній урожай незалежно від примх погоди і стрибків цін.

Випуск і обіг валютних форвардних контрактів регулюється постановою № 216. Метою таких угод є запобігання ризиків зміни в майбутньому курсів валют і процентних ставок за депозитами в іноземній валюті. Сторонами форвардних валютних контрактів можуть бути банки-резиденти й банки-нерезиденти України. Вони зобов’язані встановлювати визначену процентну ставку й курс на визначений період часу для погодженої суми валюти, починаючи зі встановленої контрактом майбутньої дати розрахунків (мінімум один місяць з дати укладання контракту). До форвардів, як правило, відносять угоди про купівлю-продаж, в яких проміжок часу між датою укладання контракту і датою проведення обміну активами перевищує два робочі дні. Якщо такий проміжок менше, угоди називаються спот.

Умови будь-якого стандартного форвардного контракту є досить чіткими, й відмовитись від його виконання одна сторона може винятково за наявності згоди іншої сторони контракту.

При передачі або продажі зобов’язання продавець форвардного контракту також має заручитися згодою покупця цього контракту. А от покупець має право продати форвардний контракт будь-якій іншій особі (у тому числі продавцеві цього контракту) в будь-який момент до закінчення терміну дії форвардного контракту.

Форвардний контракт має містити такі реквізити:
назва контракту;
сторони контракту;
базовий актив контракту і його характеристики (для товарів — асортимент; для цінних паперів — емітент, вид цінного папера, її номінальна вартість, термін обігу; для коштів — вид валюти);
кількість базового активу;
вартість контракту;
ціна виконання;
термін виконання;
порядок оплати придбаного (проданого) базового активу;
відповідальність сторін у випадку невиконання зобов’язань;
порядок розгляду спорів, що виникають під час укладання і виконання контракту;
адреси, підписи, печатки, реквізити банківських рахунків (для юридичних осіб) і паспортних дані (для фізичних осіб) сторін контракту.

Форвардний контракт не є стандартизованим, тобто може бути укладений на будь-який термін і на будь-яку суму за бажанням сторін. Тому форварди, на відміну від інших деривативів, можуть укладатися як на організованому (біржовому), так і на неорганізованому ринках.

Ф’ЮЧЕРСНИЙ КОНТРАКТ

Ф’ючерсний контракт — це стандартний документ, що засвідчує зобов’язання придбати (продати) базовий актив у визначений час і на визначених умовах у майбутньому, з фіксацією цін на момент виконання зобов’язань сторонами контракту.

Як бачимо, на відміну від форвардного контракту, в якому ціни фіксуються на момент його укладання, ф’ючерсний контракт оперує цінами, що існуватимуть у майбутньому, на момент виконання основного зобов’язання. Це можуть бути реальні ціни, встановлювані в ході роботи товарних або фондових бірж.

Ф’ючерс, на відміну від схожого на нього форварда, є типово біржовим інструментом. Якщо цей документ укладений на будь-який базовий актив як стандартизований контракт, то він належить до похідних цінних паперів, обіг яких здійснюється винятково на фондових або товарних біржах або позабіржових торгово-інформаційних системах. Стандартизованим вважається контракт, в якому кількість, якість, базовий актив постачання і терміни виконання є стандартними. Випуск ф’ючерсів як похідних цінних паперів має бути зареєстрований у ДКЦПФР із попереднім узгодженням у Мінекономіки України (якщо базовий актив становлять товари) або НБУ (щодо валютних цінностей).

Відмовитись від виконання ф’ючерсного контракту сторона може тільки за наявності згоди іншої сторони. Покупець ф’ючерса має право продати цей контракт протягом терміну його дії іншим особам без узгодження такого продажу з продавцем ф’ючерсного контракту.
Ф’ючерсний контракт, крім обов’язкових реквізитів, таких як і у форвардному контракті (див. вище), має містити додатково:
обсяг контракту;
розмір початкової маржі. Початкова маржа — це грошові кошти і/або цінні папери, які необхідно внести для укладання ф’ючерсного контракту;
механізм визначення ціни на момент виконання;
одиниця виміру ціни.

ОПЦІОН

Опціон — це стандартний документ, що засвідчує право придбати (продати) базовий актив на визначених умовах у майбутньому, з фіксацією ціни на час укладання опціону або на час такого придбання за рішенням сторін контракту.

Від форварда і ф’ючерса опціон принципово відрізняється насамперед тим, що він засвідчує не зобов’язання, а право на купівлю або продаж базового активу. Тобто одній стороні — покупцеві опціону — надається виняткове й безумовне право вибору здійснювати операцію купівлі-продажу чи ні. Покупець опціону може також без обмежень продати його іншим особам протягом терміну дії. Інша сторона — продавець опціону — зобов’язаний виконувати рішення покупця опціону і не має права відмовитися від своїх зобов’язань.

Розрізняють опціон кол — опціон, що надає право купувати базовий актив, і опціон пута, що надає право його продавати. За терміном виконання опціони можна поділити на американський опціон, що може бути виконаний у будь-який час протягом усього терміну його дії, і європейський опціон, що виконується тільки наприкінці цього терміну.

Опціон, так само як і ф’ючерс, може передбачати замість купівлі (продажу) базового активу здійснення (одержання) плати, розрахованої залежно від різниці між ціною виконання і ціною базового активу на момент виконання.

Оформлений у вигляді стандартизованого документа опціон, як і ф’ючерс, стає похідній цінним папером, випуск якого необхідно реєструвати в ДКЦПФР.

За право скористатися опціоном покупець виплачує продавцеві премію в погодженому розмірі, яка незалежно від того виконаний основний договір чи ні, залишається у продавця.

Емітентами опціонів можуть виступати винятково юридичні особи, у тому числі торговці цінними паперами. А здобувати право власності на опціони можуть фізичні і юридичні особи, резиденти й нерезиденти України.

Опціон має містити такі обов’язкові реквізити:
назва контракту;
вид опціону (з постачанням або без постачання базового активу);
сторони опціону;
вид опціону (опціон на купівлю, опціон на продаж);
базовий актив опціону та його характеристики;
ціна виконання;
термін виконання (для опціону з виконанням протягом терміну дії) або день виконання (для опціону з виконанням на встановлену дату);
порядок оплати придбаного (проданого) базового активу;
розмір премії опціону;
відповідальність продавця опціону;
порядок розгляду спорів;
реквізити сторін.

Для запобігання виникненню спірних ситуацій потрібно вкрай відповідально підходити до оформлення всіх реквізитів та умов у таких договорах. Прикладом неприємних наслідків недостатньої врегульованості може стати нещодавній конфлікт між найбільшими компаніями «Дженерал моторз» і «Фіат». Перша з них викупила опціон на придбання великого пакета акцій другої, але потім відмовилася від покупки. Проте «Фіат» вимагає сплати величезної неустойки і звертається до суду для розв’язання конфлікту.
Одним із різновидів опціону на купівлю є варрант, що його випускає емітент разом із власними привілейованими акціями або облігаціями. Варрант дає його власникові право на придбання простих акцій цього емітента протягом визначеного періоду за встановленою ціною. Зацікавлені можливістю майбутньої купівлі акцій перспективного інвестора покупці облігацій можуть погодитись і на порівняно невисокий відсоток за випущеними блігаціями.

Варранти можуть випускати тільки відкриті акціонерні товариства. Термін їхньої дії не має перевищувати 1 рік, а обсяг базового активу емітента варрантів — не більше 50% обсягу акцій зареєстрованих випусків цього емітента.

Обіг ф’ючерсів, опціонів та варрантів як похідних цінних паперів ускладнено відсутністю відповідної законодавчої підтримки. Досі не прийнятий законопроект «Про похідні цінні папери», який уже давно знаходиться на розгляді у Верховній Раді України.

Для всіх видів деривативів дуже важливо встановити в договорі, хто є продавцем або покупцем деривативу, тому що їхні права й обов’язки можуть суттєво відрізнятися. Наприклад, покупець може без згоди продавця передати зобов’язання за таким контрактом або відмовитися від права на укладення основного договору, а от можливості продавця для цього дуже обмежені. Відповідно до постанови № 632, продавцем деривативу є особа, яка згідно з форвардним і/або ф’ючерсним контрактом продає базовий актив контракту, а згідно з опціоном зобов’язується продати (купити) базовий актив. Покупець деривативу — той, хто згідно з форвардним і/або ф’ючерсним контрактом купує базовий актив контракту, а згідно з опціоном має право купити (продати) базовий актив.

Порядок оподаткування операцій з деривативами такий самий, як і для цінних паперів, викладений у п. 7.6 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Це припускає ведення окремого податкового обліку, за якого фінансові результати від цих операцій відображаються щодо окремих видів фондових і товарних деривативів — форвардів, ф’ючерсів, опціонів. Якщо, наприклад, платник податків перепродав свій єдиний опціон зі збитком (тобто не відшкодував свої витрати на виплату премії продавцеві опціону), то перекрити його він зможе тільки прибутком від купівлі й перепродажу іншого опціону, а прибуток від операцій з деривативами інших видів тут не допоможе. До цього моменту збитки доведеться перекривати за свій рахунок. Цей порядок не поширюється на порядок емісії деривативів.

Купівля або продаж базового активу (якщо вона відбудеться) відображається в податковому обліку залежно від його виду. Якщо це товари, то валові доходи й валові витрати показуються у звичайному порядку «за першою подією» — оплатою або оприбуткуванням. Якщо цінні папери, — то фінансовий результат визначається щодо їх окремих видів (п. 7.6). Оподатковування операцій з валютою регулює п. 7.3 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

джерело: Юридичний журнал, №2/2005
корисний матеріал? Натисніть:




2020-11-20
Жива вода
інші статті...
© Ярослав Ващук, 2003-2023
при використанні будь-яких матеріалів сайту посилання на джерело обов'язкове
[pageinfo]
сайты Хмельницкого bigmir)net TOP 100