Питання: У мене запитання такого змісту. Я працюю системним адміністратором в одній невеликій фірмі. На пропозицію купівлі ліцензійних програм мені відповіли відмовою, пояснюючі браком коштів. Службову записку не захотіли завізувати. Як мені поступити у цьому випадку? Зміна роботи я вважаю нічого не дасть, тому що на інших підприємствах приблизно таж сама ситуація. Допоможіть знайти відповідь. З повагою системний адміністратор Сергій.
Відповідь: Комп’ютерні програми є об’єктом авторського права й охороняються як літературні твори у відповідності з нормами Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ), Закону України «Про авторське право і суміжні права» (далі – Закон), інших нормативно-правових актів.
Будь-яка особа, яка бажає використовувати комп’ютерну програму повинна отримати дозвіл (ліцензію) на її використання у автора чи іншої особи, якій належать майнові права інтелектуальної власності на цю програму.
Використання неліцензійного програмного забезпечення є порушенням авторських прав. Згідно зі статею 50 Закону порушенням авторського права і (або) суміжних прав, що дає підстави для судового захисту, є вчинення будь-якою особою дій, які порушують особисті немайнові права суб’єктів авторського права та їх майнові права.
Згідно з частиною 2 статті 15 Закону до майнових прав автора (чи іншої особи, яка має авторське право) належить, зокрема, виключне право на використання твору. Виключне право автора (чи іншої особи, яка має авторське право) на дозвіл чи заборону використання твору іншими особами дає йому право дозволяти або забороняти використання твору будь-яким способом.
Якщо використовується контрафактний примірник твору, то порушується зазначене вище майнове авторське право, оскільки на використання такого примірника не було отримано дозвіл від суб’єкта виключних майнових авторських прав.
Використання комп’ютерної програми без відповідного дозволу автора є порушенням авторських прав і може бути підставою для притягнення особи-порушника до наступних видів відповідальності згідно з чинним законодавством України:
цивільно-правової (майнової) — згідно зі статтями 431,432 ЦКУ та 52 Закону;
адміністративної — за статтею 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
кримінальної — за статтею 176 Кримінального кодексу України.
Системний адміністратор не має права порушувати авторські права на комп’ютерні програми, тому він зобов’язаний відмовитися від використання неліцензійних комп’ютерних програм.
У разі виявлення в ході перевірок правоохоронними органами неліцензійного програмного забезпечення на комп’ютерах підприємства, вони можуть бути вилучені для проведення експертного дослідження. Це, в свою чергу, може призвести до призупинення роботи підприємства. Якщо ж дійде справа до судового розгляду, то не виключений варіант арешту майна або коштів підприємства для забезпечення позову правовласника незаконно використаного програмного забезпечення.
корисний матеріал? Натисніть:
|